Artykuł sponsorowany

Maty filtracyjne powietrza – zastosowanie, rodzaje i klasy

Maty filtracyjne powietrza – zastosowanie, rodzaje i klasy

Maty filtracyjne powietrza to wyroby, które tworzone są dzisiaj zarówno z włókien naturalnych, jak i syntetycznych. Aby odpowiadały wysokim oczekiwaniom, muszą przejść wiele testów laboratoryjnych oraz użytkowych. Dzisiaj popularnie stosuje się je zaś w szeroko pojętym przemyśle oraz na przykład w domowych klimatyzacjach.

Zastosowanie mat filtracyjnych powietrza

Maty filtracyjne powietrza, wykorzystuje się w różnych instalacjach oraz maszynach przemysłowych, a także w systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych. Często są one elementami filtracyjnymi klimakonwektorów, sprężarek, czerpni powietrza, oczyszczaczów powietrza, oraz filtrów kasetonowych. Ich rola jest zaś bardzo ważna dla setek różnych konstrukcji. Przede wszystkim zasadza się ona na wyłapywaniu cząstek stałych w procesie filtracji wstępnej!

Proces filtracyjny powietrza

Proces filtracyjny powietrza polega, jak już wspomniano na usuwaniu z przetłaczanego powietrza cząstek stałych, pyłów, a także mikroorganizmów. Aby jednak skutecznie wyłapać zanieczyszczenia o różnych rozmiarach i kształtach, stosuje się dzisiaj filtrację trzypoziomową. Pierwsza jej faza nazwana jest filtracją wstępną, druga dokładną, a trzecia absolutną. Jeśli chodzi o maty filtracyjne, najczęściej są one dedykowane do wstępnego oczyszczania. Wyroby te muszą jednak wyróżniać się własnościami dotyczącymi: dyfuzji molekularnej, intercepcji, bezpośredniego zaczepienia, osadzania bezwładnościowego, a także zjawiska elektrostatycznego. Aby określić zaś skuteczność procesu filtracyjnego, należy zaś wyznaczyć oporu przepływu powietrza, chłonności pyłowej, prędkości przepływu powietrza, strumienia objętości powietrza, czy powierzchnię filtracyjną. Najlepsi producenci mat wykonują w tym celu wiele testów laboratoryjnych…

Klasyfikacja filtrów

Przy dobrze filtrów wielu producentów np. systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, stosuje nie normy europejskie (PN-EN 779), ale bardziej restrykcyjne niemieckie. Mowa o standardach DIN 24184 i DIN24185, które klasyfikują filtry wstępne, filtry dokładne, filtry absolutne HEPA oraz filtry absolutne ULPA. W przypadku pierwszej grupy produktowej, wyróżnia się zatem klasę EU1, EU2, EU3 oraz EU4.

Polski producent mat filtracyjnych powietrza

Jednym z polskich najlepszych producentów mat filtracyjnych powietrza jest przedsiębiorstwo ENKEV POLSKA, które przede wszystkim skupia się na poszukiwaniu rozwiązań tanich, wydajnych, a przy tym proekologicznych. To dlatego firma ta jest jednym z liderów dostarczania wyrobów z włókien naturalnych, w szczególności  kokosu, sizalu, juty, dla motoryzacji, meblarstwa, branży obuwniczej i tekstylnej (np. produkcja materacy kokosowych), czy ogrodniczej i rolnej. Jeśli chodzi zaś o maty filtracyjne, firma ENKEV wytwarza jest z włókien PET, LDPE, HDPE i spoiwa wodoodpornego, co zapewnia idealną sztywność, łatwość w mocowaniu i czyszczeniu. Dodatkowo taka konstrukcja jest nietoksyczna oraz pozbawiona zapachu. Wyroby zaś powstają w różnych wymiarach, w zależności od życzenia klientów. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz