Artykuł sponsorowany

Materiały i sposoby wykorzystywane w ocieplaniu budynków

Materiały i sposoby wykorzystywane w ocieplaniu budynków

Jeszcze przed rozpoczęciem prac elewacyjnych konieczne jest wykonanie projektu termoizolacji. Ujęte w nim informacje na temat stanu cieplno-wilgotnościowego ścian zewnętrznych i obliczenia pozwolą dobrać materiał odpowiedniej grubości oraz ocenić zagrożenie zawilgocenia. Źle dopasowana termoizolacja może prowadzić do wzrostu wilgotności, co wpłynie negatywnie na trwałość budynku.

Na zewnątrz budynku

W zakres prac budowlanych, które decydują o komforcie mieszkania w domu, wchodzi ocieplanie budynku. Zająć się tym może firma remontowo-budowlana prowadzona przez Tomasza Zieniuka.

Wybór termoizolacji uzależniony jest od analizy cieplno-wilgotnościowej domu, materiałów użytych do jego budowy, powierzchni ścian oraz funduszy, jakimi dysponujemy – te dwa ostatnie są ze sobą powiązane, ponieważ niektóre rozwiązania mogą być kosztowne. Jeśli decydujemy się na docieplanie, ważny jest również wiek budynku.

Prace elewacyjne należy rozpocząć od przygotowania podłoża – niedokładność w tej kwestii to jeden z często popełnianych błędów. Ściana musi być gładka, równa i odpylona, oczyszczona ze wszelkich śladów pleśni i podobnych uszkodzeń.

Najczęściej wykorzystywane materiały to styropian oraz wełna mineralna. Chociaż wełna uważana jest z najlepszy termoizolator, ciągle jednak pozostaje nieco w tyle pod względem popularności. Jest tak, ponieważ montaż płyt styropianowych jest prostszy. Przekonanie, że wełna mineralna jest cieplejsza to błąd – oba materiały mogą mieć różne wartości współczynnika ciepła. Zaleta wełny mineralnej jest to, że oprócz izolacji termicznej, cechuje ją izolacyjność akustyczna oraz ognioodporność. Docieplanie styropianem jest na tyle proste, że możemy zająć się tym samodzielnie, o ile mamy odpowiednie możliwości i pojęcie, jak się do tego zabrać.

Możemy zdecydować się także na wybór polistyrenu ekstrudowanego. Jest twardszy od styropianu, ale lepiej izoluje ciepło. Świetnie sprawdzi się nie tylko na elewacji budynku, ale również jako izolacja ścian piwnicznych czy fundamentów. Należy jednak do materiałów kosztownych, jego cena może dwukrotnie przewyższać cenę styropianu.

Mniej znanymi, ale równie wydajnymi materiałami są włókna celulozowe i pianka celulozowa. Pokrycie nimi powierzchni jest szybkie, a dzięki swojej formie, nadają się do izolacji budynków o skomplikowanej formie, gdzie niemożliwe lub trudne będzie zastosowanie dużych, sztywnych płyt.

Wewnątrz budynku

Czasem jednak niemożliwe jest położenie izolacji na zewnętrznych ścianach budynku i wtedy konieczne jest ocieplanie domu od wewnątrz. Wykorzystuje się do tego te same materiały, co w przypadku elewacji, głównie styropian oraz wełnę mineralną.

Mniej popularnym rozwiązaniem są bloczki z betonu komórkowego. Jest to materiał niepalny, który można łatwo ciąć. Jego wykorzystanie zwiększa grubość ściany, a tym samym jej izolację ciepła.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz