Materiał Partnera

Maszyny specjalistyczne w ogrodnictwie

Maszyny specjalistyczne w ogrodnictwie

Ogrodnictwo to dziedzina wyróżniająca się tym, że może mieć zarówno charakter hobby, jak i stanowić podstawę dochodowego biznesu. Większe ogrody to więcej pracy, szczególnie jeśli chcemy, by osiągane korzyści materialne były jak największe. W takich miejscach niezbędne są specjalistyczne maszyny ogrodnicze.

Maszyny do utrzymania porządku

Duży ogród może mieć charakter uprawny i służyć pozyskiwaniu z niego roślin ozdobnych lub warzyw i owoców do celów produkcyjnych czy sprzedażowych, ale może też pełnić funkcje rekreacyjne, jako naturalne otoczenie pensjonatu, hotelu, sanatorium czy centrum handlowego. W tym drugim przypadku szczególnie ważne jest utrzymanie jego nienagannego stanu o każdej porze roku. Najważniejszym elementem ogrodów rekreacyjnych jest trawa, a ta wymaga przynajmniej kilkukrotnego koszenia w czasie sezonu, nie tylko ze względów estetycznych, ale również po to, aby wzmacniać darń i zapobiegać rozsiewaniu chwastów. Równie ważne jest dbanie o ścieżki i przejścia służące osobom korzystającym z ogrodu podczas spacerów czy biegania.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży maszyn dla ogrodnictwa oferują nowoczesne kosiarki do trawy, dzięki którym wykonanie tego zadania nie jest już żadnym problemem. PHU Rol-Chem Magdalena Baranowska- Popek proponuje ogrodnikom zajmującym się pielęgnacją zieleni zarówno szwedzkie kosiarki do trawy, jak i nowoczesne odśnieżarki, które pomogą w zimowym oczyszczaniu ścieżek. Na okres lata można zamówić nowoczesną zamiatarkę, wyposażoną w silnik elektryczny lub spalinowy, dzięki czemu nie potrzebuje ona bezpośredniego zasilania z gniazda i może być wykorzystywana nawet na bardzo rozległym terenie. Rolę kosiarek, zamiatarek i odśnieżarek przejmują traktorki z odpowiednimi przyczepkami do konkretnych zadań.

Maszyny do pielęgnacji zieleni

Ogród to miejsce bogate w rośliny, które wymagają systematycznej pielęgnacji. Poza koszeniem trawników wykonuje się w nim również różnego typu przycinki, pieli kwietniki i rabaty z roślinami ozdobnymi, dokonuje nawożenia i ochrony roślin przed szkodnikami. Uniwersalnym wsparciem ogrodnika jest traktorek, który ma tę zaletę, że może współpracować z wieloma różnymi narzędziami. Przykładowo, jeśli teren wymaga przygotowania pod zasiew trawy czy sadzenie róż, traktorek doskonale poradzi sobie z tym zadaniem uzupełniony o bronę czy kultywator. Nie można tez zapomnieć o potrzebie transportu, do czego posłuży wygodna, niewielka przyczepka ze skrzynią ładunkową.

Jedną z bogatszych grup maszyn i urządzeń przydatnych w ogrodnictwie są elektronarzędzia. Przez tę specjalną grupę rozumiemy zazwyczaj wiertarki, wkrętarki i polerki wykorzystywane w budownictwie i obróbce materiałów, ale również ogrodnictwo ma swoją kategorię elektronarzędzi wykorzystywanych przede wszystkim podczas pielęgnacji drzew. Zaliczają się do nich piły mechaniczne, nożyce akumulatorowe i inne tego typu produkty, dzięki którym bezproblemowo można usunąć chorą czy złamaną gałąź, albo prześwietlić koronę zbyt mocno rozwiniętego drzewa. Maszyny mają duże znaczenie jako wsparcie w ogrodnictwie, bowiem nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas, ale często wręcz umożliwiają wykonanie pracy, która byłaby niemożliwa bez ich udziału.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz