Materiał Partnera

Marzysz o skoku spadochronowym? Wypróbuj skok tandemowy!

Marzysz o skoku spadochronowym? Wypróbuj skok tandemowy!

Skok spadochronowy to idealny sposób na uczczenie wyjątkowej okazji, podwyższenie poziomu adrenaliny i po prostu dobrą zabawę. Jeśli jesteśmy laikami w tej dziedzinie, doskonałą metodą zapoznawczą będzie skok w tandemie, czyli z instruktorem. Oczywiście także on wymaga pewnych przygotowań. Nie wymagają one wiele czasu – odbywają się bezpośrednio przed skokiem i przekazują niezbędną wiedzę, którą posłużymy się w jego trakcie.

Jakie są etapy skoku tandemowego?

Niezależnie od tego, czy chcemy podziwiać widoki, powoduje nami ciekawość czy pragniemy uczcić rocznicę urodzin, skok tandemowy stanowi idealny sposób na przeżycie podniebnej przygody. W skrócie, polega on na czterech głównych etapach – przygotowaniach, wyniesieniu na odpowiednią wysokość, skoku i lądowaniu. Jedną z placówek oferujących skoki tandemowe jest rzeszowski SkyDive Club.

Przygotowania rozpoczynamy zazwyczaj od przebrania się w kombinezon spadochronowy i założenia uprzęży. Następnie uczestniczymy w szkoleniu naziemnym. Dowiemy się, w jaki sposób komunikować się z instruktorem – czyli tandem pilotem – oraz jakie pozycje powinniśmy przyjmować na każdym etapie skoku. Bez obaw – w razie konieczności instruktor może skorygować nasze błędy, więc w trakcie skoku powinniśmy się skupić przede wszystkim na doznaniach. Ostatnim etapem przygotowań są ćwiczenia związane z wychodzeniem z samolotu. Trenujemy je na pokładzie, przed startem. Instruktor pokaże nam, w jaki sposób wykonać sam skok.

Następnie wsiadamy do samolotu i stratujemy – wynoszenie na odpowiednią wysokość może potrwać nawet pół godziny. Gdy znajdziemy się już w odpowiedniej odległości od ziemi – zwykle wynosi ona 3500‐4000 metrów – zostaniemy przypięci do instruktora specjalną uprzężą z wytrzymałością wynoszącą kilka ton.

Tandemowy skok ze spadochronem i lądowanie

Po otwarciu drzwi samolotu podchodzimy z tandem pilotem do drzwi. Po sygnale instruktor się wybija – naszym zadaniem jest mu to ułatwić, rozluźniając ciało. Rozpoczyna się etap swobodnego spadania. Trwa on od trzydziestu sekund do minuty, a jego prędkość to ponad dwieście kilometrów na godzinę.

Po otwarciu spadochronu – co wbrew pozorom w ogóle nie boli – dostajemy do rąk sterówki i możemy sami zadecydować o kursie. Lot trwa od sześciu do nawet ośmiu minut. Lądujemy z nogami podkurczonymi – wszystkim zajmie się instruktor. Na koniec otrzymujemy zwykle pamiątkę w postaci certyfikatu. To także dobry moment, by zrobić sobie zdjęcie.

W locie tandemowym możemy uczestniczyć w sezonie spadochronowym, który w Polsce trwa od kwietnia do października. Jego okres zależy jednak od warunków pogodowych.

Opracowanie:
Rzeszów, al. Armii Krajowej 12a
tel. 737 444 481
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz