Materiał Partnera

Mapy do celów projektowych – najważniejsze informacje

Mapy do celów projektowych – najważniejsze informacje

Kiedy planujemy inwestycję budowlaną, musimy zdobyć mapę do celów projektowych. Taką mapę powinien dla nas przygotować geodeta. Mapa do celów projektowych powinna zawierać kopię mapy zasadniczej, oraz zmiany, jakie zostaną w niej wprowadzone podczas realizacji inwestycji. Co powinniśmy wiedzieć o mapie do celów projektowych? Na jakim etapie realizacji inwestycji jest ona potrzebna? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule.

Mapa do celów projektowych – co to takiego?

Mapa do celów projektowych to wykonane przez geodetę opracowanie kartograficzne, obejmujące także przygotowanie niezbędnej dokumentacji geodezyjnej, takiej jak mapy sytuacyjno-wysokościowe. Taka mapa jest niezbędna do realizacji wszystkich inwestycji budowlanych na terenie naszego kraju. Taka mapę może opracować wyłącznie geodeta posiadujący odpowiednie uprawnienia – takim geodetą jest właściciel firmy Geo-Mil Emil Okuń. Mapę do celów projektowych wykonuje się oparciu o aktualną mapę zasadniczą, którą można zdobyć w lokalnym urzędzie geodezyjnym. Mapa do celów projektowych musi zawierać opracowanie linii rozgraniczających teren o różnym przeznaczeniu, a także linie zabudowy i osie ulic, rozmieszczenie obiektów zieleni wysokie (ze specjalnym oznaczeniem pomników przyrody), usytuowanie innych obiektów wskazanych przez projektanta. Skala map w przypadku działek budowlanych nie powinna być mniejsza niż 1:500. Jeśli mapa dotyczy zespołu obiektów budowlanych skala może wynosić 1:1000.

Jak geodeta przygotowuje mapę do celów projektowych?

Przygotowanie mapy do celów projektowych składa się z kilu etapów. Na początku geodeta powinien zająć się zaktualizowaniem mapy zasadniczej (tej, która pobraliśmy z urzędu). W tym celu wykonuje pomiary uzupełniające, oraz wprowadza dane z ewidencji gruntów i budynków. Następnym krokiem jest sporządzenie dokładnej kopii zaktualizowanej mapy zasadniczej. Dopiero po tym możliwe jest wniesienie treści niezbędnych do celów projektowych. Pamiętajmy, że mapa do celów projektowych jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę.

Ile kosztuje wykonanie mapy do celów projektowych?

Koszty wykonania mapy do celów projektowych są uzależnione odm wielkości projektu – mogą wynosić od kilkuset złotych do nawet ponad tysiąca złotych. Za mapę potrzebną do budowy domu jednorodzinnego zapłacimy od 400 do 1000 zł. W przypadku większych inwestycji, obejmujących teren około 1 ha, koszt wykonania mapy mieści się między 1 000 a 1 500 zł.

Opracowanie:
Siedlce, Starowiejska 211
tel. 608 438 875
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz