Materiał Partnera

Magia świąt zaklęta w ręcznie malowanych ozdobach

Magia świąt zaklęta w ręcznie malowanych ozdobach

Święta Bożego Narodzenia to magiczny i bardzo wyjątkowy czas, który spędzamy w gronie najbliższych osób. Wiadomo, że najważniejsza w tym okresie jest rodzinna i pełna ciepła atmosfera. Prócz niej, niepowtarzalny klimat zawdzięczamy również świątecznym piosenkom, filmom, a przede wszystkim ozdobom. Migające światełka, ostrokrzewy, girlandy to nieodłączny element świątecznych dekoracji. Jednak prawie każdy z nas nie wyobraża sobie Gwiazdki bez zielonej, pachnącej choinki, na której dumnie prezentują się kolorowe bombki.

W jaki sposób zdobiono kiedyś choinkę?

Ubieranie choinki kościół katolicki przejął z tradycji pogańskiej. W dawnych czasach na świątecznym drzewku zawieszano cukierki, pierniki, orzechy i ciastka. Wykonywano własnoręcznie ozdoby z papieru. Choinka była również dekorowana źdźbłami trawy oraz słomą. Nieodłącznym jej elementem były światełka. Kiedyś używano świeczek, stawianych na gałązkach, dziś zastępują je jednobarwne bądź wielokolorowe lampki. Do dzisiaj zachowała się tradycja wieszania na drzewku bożonarodzeniowym  aniołów, figurek świętego Mikołaja, czy słodkości. Jednak na większości choinek dominują kolorowe bombki w różnych kształtach i z różnymi motywami. Produkcją tych pięknych ozdób zajmuje się m.in. firma KADPOL z Gniezna. Tu każda bombka jest wykonywana ręcznie, co sprawia, że tworzone dekoracje są niepowtarzalne, wyszukane i jedyne w swoim rodzaju.

Krótka historia bombek

Pierwsze bombki powstały w Niemczech. Ich twórcą jest Hans Greiner. Z Niemiec bombki zawitały do wielkiej Brytanii, a potem zawojowały całą Europę. Do Polski trafiły pod koniec XIX wieku. Na początku były do nas sprowadzane z zagranicy, jednak dość szybko zaczęły powstawać zakłady zajmujące się produkcją bombek. Najpierw były to kształty orzechów oraz jabłek. W późniejszym czasie zaczęto tworzyć ozdoby o różnych kształtach, jak anioły, bałwanki, grzybki i zwierzęta. Polska jest jednym z niewielu krajów na świecie, który słynie z produkcji pięknych bombek. Najbardziej pożądane są te ręcznie malowane. Te małe dzieła sztuki trafiają na drzewka świąteczne praktycznie na całym świecie.

Szklane dzieła sztuki

Właściwie w każdym domu można znaleźć inną choinkę. Jedni lubią stroić drzewko w jednym kolorze, inni wolą, jak mieni się ono ferią barw i światełek. Jeżeli masz w planach kupno niewielkiej choinki, nie wieszaj na niej dużych bombek. Lepiej sprawdzą się mniejsze. Te w większych rozmiarach będą się doskonale prezentowały na wysokich, rozłożystych i gęstych drzewkach. Najpopularniejsze są bombki szklane. Cieszą się dużym zainteresowaniem nieprzerwanie od wielu lat. Są dostępne w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Są niezwykle kruche i delikatne, dlatego należy pamiętać, by były transportowane w pudełkach z oddzielnym miejscem dla każdej ozdoby. Takie umieszczenie daje pewność, że bombki zostaną przeniesione z miejsca na miejsce bez zarysowań oraz innych uszkodzeń. Wykonywane tych szklanych dekoracji świątecznych wymaga niezwykłej precyzji, talentu i cierpliwości. Bowiem jest to trudna i czasochłonna praca. W firmie KADPOL bombki są robione na zamówienia dla sklepów czy  firm. Możesz również złożyć indywidualne zamówienie na spersonalizowane bombki, które mogą być ciekawym prezentem z okazji świąt. Umieszczone na specjalnym stojaku będą piękną ozdobą świątecznego stołu.

Opracowanie:
Gniezno, Kostrzyńska 39
tel. 61 426 44 40
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz