Materiał Partnera

Magazyn – zbudować czy wynająć?

Magazyn – zbudować czy wynająć?

Budowa lub wynajem magazynu to inwestycje o kluczowym znaczeniu dla każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na rozwoju swojej firmy. Rosnąca ilość zamówień i pozyskiwanie nowych klientów sprawia, że konieczne staje się dysponowanie większą powierzchnią magazynową. Co w takiej sytuacji będzie bardziej opłacalne – wybudowanie własnego obiektu czy też wynajęcie gotowego magazynu?

Budowa magazynu

Budowa magazynu to rozwiązanie posiadające swoje zalety, do których należy m. in. stabilność lokalizacji czy też mniejsze koszty miesięczne, a także możliwość zaprojektowania budynku dostosowanego do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jednakże taka inwestycja to również ryzyko wynikające z dynamicznej sytuacji w gospodarce. Wszelkie sytuacje, takie jak np. brak nowych kontraktów i przestój w realizacji zamówień, mogą spowodować, że konieczne będzie utrzymywanie pustego magazynu, co może z kolei wiązać się z poważnymi stratami. Z drugiej strony, w związku z pojawieniem się większego zamówienia, może zaistnieć potrzeba dysponowania większą powierzchnią magazynową. W obliczu tego typu sytuacji budowa własnego magazynu, który nie zawsze będzie odpowiadał bieżącym potrzebom firmy, może się okazać ryzykowną inwestycją. Warto również uświadomić sobie, że budowa nowego obiektu jest przedsięwzięciem niezwykle czasochłonnym, począwszy od zakupu działki, przez uzyskanie wymaganych pozwoleń, aż po budowę obiektu, co w praktyce oznacza wiele miesięcy, a nawet lat oczekiwania zanim daną powierzchnię będzie można zacząć użytkować.

Wynajem powierzchni magazynowej

Dobrą alternatywą dla budowy magazynu jest jego wynajem. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Na to pytanie odpowiada przedstawiciel Firmy Logistycznej DMT spod Warszawy. – Wynajmując magazyn oszczędzamy czas i pieniądze. W krótkim czasie zyskujemy dostęp do powierzchni magazynowej, bez konieczności kupna działki i przeznaczania kapitału na budowę. Ważną zaletą wynajmu powierzchni magazynowej jest duża elastyczność ofert tego rodzaju. Istnieje możliwość wynajęcia magazynu na krótki okres, jeśli w grę wchodzi realizacja pojedynczych kontraktów, ale tez na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, jeśli firmie zależy na większej stabilizacji. Klienci mają też dużą dowolność w zakresie ustalenia wielkości wynajmowanej powierzchni: do dyspozycji są zarówno mniejsze, jak i większe magazyny, a dodatkowo w zależności od potrzeb można ten metraż zmniejszać lub zwiększać. Poza tym w przypadku wynajmu odchodzą wszelkie zobowiązania i koszty związane z zarządzaniem i utrzymaniem magazynu. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej przedsiębiorców wybiera wynajem magazynu jako szybszy i bardziej opłacalny sposób pozyskania większej powierzchni magazynowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz