Materiał Partnera

Logistyka czyli sprawny transport pod kontrolą

Logistyka czyli sprawny transport pod kontrolą

Wiele elementów w życiu człowieka wymaga odpowiedniego zaplanowania. Podobne działania niezbędne są również w szeroko pojętym transporcie. Planowanie to podstawa każdego rodzaju transportu, a nad właściwą realizacją całego procesu czuwają ludzie zatrudnieni w branży logistycznej. 

Zadanie logistyki

Logistyka w skrócie to nic innego jak proces systemowego i zintegrowanego planowania oraz zarządzania całym łańcuchem dostaw, przepływem jakichś produktów i informacji. Tyle mówi definicja. Warto jednak wiedzieć, na czym polega cały system i jak funkcjonuje. Często wydaje nam się, że przewóz towaru z punktu A do punktu B jest prosty. W rzeczywistości jest to szereg powiązanych i uzupełniających się działań, które mają na celu usprawnienie zarządzania procesami przepływu towarów, podporządkowanie czynności  logistycznych wymogom obsłu­gi odbiorcy, zwiększenie efektywności  przepływu, czyli obniżenie kosztów logistycznych. Podstawowym pojęciem związanym z logistyką jest zasada „7W”, zawierająca w sobie sedno działań logistycznych:

  • Właściwy produkt
  • Właściwa ilość
  • Właściwy stan
  • Właściwe miejsce
  • Właściwy czas
  • Właściwy konsument
  • Właściwa cena

Działania logistyki obejmują przede wszystkim przyjmowanie zleceń, wybór środka transportu, zaplanowanie tras, a także przygotowanie przesyłek, sporządzanie dokumentacji przewozowej oraz  odprawy celne. Ponieważ zarządzanie własną siecią transportu wymaga stworzenia odpowiedniej struktury organizacyjnej i zaplecza technicznego, na rynku pojawiło się wiele firm oferujących kompleksowe usługi logistyczne. Korzystanie z zewnętrznego operatora pozwala optymalizować koszty, zapewnić lepszą jakość obsługi oraz zmniejszyć nakłady inwestycyjne. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skoncentrować się na podstawowym obszarze prowadzonej działalności, a inne usługi powierzyć specjalistom, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą i wiedzą na temat wymogów określonych dla danej grupy produktów.

Transport i logistyka w rękach specjalistów

Korzystanie z usług firm logistycznych jest nie tylko bardziej ekonomiczne, lecz również łatwiejsze w zarządzaniu i bardziej efektywne. Warunkiem oczywiście jest współpraca z firma dysponującą odpowiednim zapleczem i doświadczeniem. Tego typu wymogi spełnia Polska Grupa Logistyczna Sp. z o.o., która od wielu lat działa w branży logistycznej. Swoim klientom całodobowo oferują usługi transportowe, logistyczne, a także magazynowanie i przeładunki. Przewożą różnego rodzaju towary, w tym alkohol i napoje bezalkoholowe zapakowane w plastikowe butelki i kartony. Polska Grupa Logistyczna dysponuje także profesjonalną flotą aut ciężarowych, które regularnie poddawane są przeglądom technicznym. Doświadczeni kierowcy i wykwalifikowani specjaliści z zakresu logistyki to gwarancja pozytywnie zrealizowanego zlecenia.

Efektem intensywnego rozwoju sektora logistycznego jest konsekwentnie zwiększające się zapotrzebowanie na specjalistów ds. logistyki. Jednocześnie coraz więcej firm docenia możliwość korzystania z tzw. outsourcingu usług transportowych, dzięki czemu współcześni przedsiębiorcy nie są skazani na żmudne samodzielne planowanie logistyki i zamawianie wykonania poszczególnych usług przez różnych podwykonawców.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz