Materiał Partnera

Listwy przypodłogowe jako elementy wykończenia wnętrz

Listwy przypodłogowe jako elementy wykończenia wnętrz

Urządzając dom czy mieszkanie, trzeba pomyśleć o naprawdę wielu detalach. Należy podjąć szereg decyzji, począwszy od wybrania koloru ścian, rodzaju płytek i wzoru tapety, a skończywszy na dopasowaniu właściwych mebli oraz dodatków. Nie można jednak zapomnieć o tym, jak ważnym elementem wykończenia wnętrz są listwy przypodłogowe. Jak wpływają one na aranżację przestrzeni?

Listwy przypodłogowe – jak mogą być wykonane?

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z różnych tworzyw. Najlepiej jednak sprawdzają się te, które wyprodukowano z materiału MDF. Dzięki temu będą nie tylko doskonale się prezentowały, ale także będą solidne oraz bardzo łatwe w utrzymaniu ich w czystości.

Listwy te montuje się, aby zabezpieczyć fragment ściany znajdujący się tuż przy powierzchni podłogi. Stanowią one ochronę przed odpadnięciem farby czy tynku, co może zdarzyć się chociażby podczas sprzątania odkurzaczem czy przestawiania mebli. Ponadto pomagają one zamaskować pewne niedoskonałości krawędzi podłogi oraz ukryć szczelinę dylatacyjną.

To, co wnoszą listwy przypodłogowe do pomieszczenia, to przede wszystkim walory wizualne. Nie można zapomnieć o tym, że ten element wykończenia wnętrz podkreśla ich styl i może znacząco wpłynąć na aranżację przestrzeni” – mówi ekspert z firmy Stolarnia24.

Listwy przypodłogowe dopasowane do wnętrz

Listwy przeznaczone do montażu przy podłodze zasłaniają mankamenty ściany, krawędzi parkietu i nieestetyczne szczeliny dylatacyjne. Jednak prócz tego spełniają też kilka innych ważnych funkcji.

Dzięki nim można interesująco urządzić i zaprojektować każde pomieszczenie. Gładka, biała listwa może oddzielać misternie ułożoną mozaikę parkietową od wzorzystej, kolorowej tapety. Takie wnętrze będzie dynamiczne, ale także harmonijnie skomponowane.

Białe listwy przypodłogowe podkreślają elegancki charakter mieszkania i domu. Ich montaż świadczy o starannej aranżacji oraz dbałości o szczegóły. Pasują do pomieszczeń, które urządzono, wzorując się na skandynawskich wnętrzach. Nie zaburzą ich naturalnego, nieco chłodnego charakteru, zwłaszcza jeżeli będą miały prostą formę. Tym, którzy preferują bardziej fantazyjny styl, można polecić listwy wyższe czy o zaokrąglonym profilu.

Warto także poeksperymentować z ich barwą. Jasne wnętrza można przełamać czarnymi, brązowymi listwami. Trzeba mieć także na uwadze, że umiejętnie dopasowana listwa i jej kolor mogą wydłużać lub poszerzyć optycznie pomieszczenie. Dlatego przed ich wyborem należy dokładnie przemyśleć kwestię kształtu, barwy oraz wysokości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz