Lipiec w ogrodzie - jak zadbać o owoce, warzywa i rośliny ozdobne?

Lipiec w ogrodzie - jak zadbać o owoce, warzywa i rośliny ozdobne?

Prowadzisz przydomowy ogród? Latem rośliny wymagają szczególnej troski – podlewania, nawożenia i ochrony przed szkodnikami. My możemy w zamian cieszyć się pierwszymi zbiorami, plonami z warzywnika i pięknem kwitnących kwiatów. Nie możesz zapomnieć przy tym o obowiązkach. Dowiedz się, jak w lipcu zadbać o owoce, warzywa i rośliny ozdobne. Zapoznaj się z naszym kalendarzem ogrodnika.

Strony www Strony www

Pielęgnacja roślin ozdobnych

W lipcu, jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, musimy wykopać cebule hiacyntów, narcyzów, szachownic i śniadków, a także kwitnących wiosną czosnków ozdobnych.

Przy suchej, słonecznej pogodzie warto pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin. Według ogrodników lepiej podlewać kwiaty obficie raz w tygodniu, niż codziennie, ale powierzchownie. Dzięki temu w glebie zgromadzi się zapas wilgoci, a rośliny będą zmuszone do głębszego zakorzeniania się.

Ziemię należy spulchniać za pomocą motyki, aby zapobiec powstawaniu na grządkach głębokich pęknięć w ziemi, które mogą powodować uszkodzenia korzeni roślin. Dzięki spulchnianiu w glebie dłużej utrzyma się wilgoć po podlewaniu lub opadach deszczu.

Na rabatach bylinowych i pod krzewami ozdobnymi warto zastosować ściółkowanie. Ściółka ograniczy rozwój chwastów i wyparowywanie wody z gleby. Pod rośliny kwasolubne dobrym materiałem jest przekompostowana kora sosnowa.

Lipiec to dobry czas na rozmnażanie wrzosów. W tym miesiącu i w sierpniu możemy pobierać sadzonki wierzchołkowe z wrzosów i ukorzeniać je w mieszance kwaśnego torfu i piasku.

Rośliny należy regularnie doglądać, zwracając szczególną uwagę na spód liści, gdzie mogą pojawić się szkodniki.

prace ogrodowe

Pielęgnacja ogrodu warzywnego

Przy ciepłej i suchej pogodzie konieczne jest odpowiednie nawadnianie warzywniaka. Dużo wody potrzebują m.in. warzywa korzeniowe, kapustne i dyniowate oraz fasola.

Latem trzeba regularnie doglądać warzyw. Nie wolno bagatelizować oznak występowania chorób i niedoboru składników odżywczych w glebie.

To odpowiedni czas na wysiew sałaty liściowej, rzodkiewki i późnych odmian czarnej rzodkwi, kalarepy, kapusty włoskiej oraz szpinaku. Możemy siać też koper ogrodowy.     

W lipcu sadzimy również wyhodowane z rozsady sadzonki endywii, brukselki, szpinaku i kopru włoskiego.

Wakacje to odpowiedni czas na zbiory. Obrywamy w tym czasie zioła – liście oregano, tymianku, estragonu, cząbru i mięty zbieramy przed okresem kwitnienia, aby nie straciły swojego aromatu. 

W miarę dorastania zbieramy wczesną kalarepę, letnie brokuły i kalafiory, groch, bób i fasolę szparagową. Do połowy lipca należy zakończyć zbiór wczesnych kapust, a pod koniec miesiąca – odmian średnio wczesnych.

Prace ogrodowe w sadzie

drzewo owocowe

Lipiec to czas zbiorów owoców: truskawek, poziomek, moreli i czereśni. Nieco później możemy przeprowadzić zbiór wiśni, malin, porzeczek, agrestu i borówki amerykańskiej.   

Może się zdarzyć, że pod wpływem dużego przyrostu owoców, konary drzewek owocowych będą się łamać i odrywać od pnia. Najbardziej narażone są grusze i śliwy, a także nieprawidłowo formowane jabłonie. Dlatego warto wykonać podpory dla gałęzi, na których jest bardzo dużo owoców. Warto wykorzystać w tym celu profesjonalne narzędzia ogrodnicze.

Po zakończeniu zbiorów należy wykonać cięcie drzew owocowych wiśni i czereśni.

Po oberwaniu truskawek bardzo ważna jest pielęgnacja rośliny. Należy usunąć ściółkę i ściąć liście na wysokości ok. 6 cm nad ziemią. Następnie konieczne jest odchwaszczenie międzyrzędzia i podlanie truskawek. Na mało urodzajnych glebach można wykonać też nawożenie.

Latem dotkliwie możemy odczuć efekty rozwoju szkodników i chorób drzew owocowych. Po zbiorach owoców trzeba usunąć z ziemi wszelkie ich resztki z objawami chorób i żerowania szkodników – mogą one być przyczyną ponownego wystąpienia problemu w przyszłym  roku.

Jeśli lato jest wilgotne, konieczne będą opryski jabłoni i gruszy. 

Pielęgnacja trawnika i oczka wodnego

W lipcu należy pamiętać o regularnym nawożeniu trawnika, co zahamuje wzrost mchu i chwastów. Takie rośliny jak mniszki, kaczeńce czy stokrotki warto usuwać wraz z korzeniami, aby nie wyczerpywały trawnika.

Latem trawę trzeba również regularnie kosić. Powierzchnie, które są intensywnie używane najlepiej przycinać co tydzień, a te eksploatowane słabo – co 3-4 tygodnie. 2-3 razy w tygodniu trawnik wymaga również podlania.

W oczku wodnym należy usunąć martwe liście roślin wodnych i przekwitłe kwiaty. Trzeba również wyczyścić filtr. Pamiętaj również o dokarmianiu ryb i usuwaniu z wody niezjedzonych resztek pokarmu.

A może dopiero szukasz pomysłów na zagospodarowanie działki czy terenów zielonych? Sprawdź więc, jak zaprojektować ogród w stylu japońskim.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także