Artykuł sponsorowany

Linie kablowe: zasady projektowania i budowy

Linie kablowe: zasady projektowania i budowy
Przystępując do projektowania linii kablowej dla budynku czy osiedla inwestor powinien wziąć pod uwagę szereg czynników. Należy oczywiście sprawdzić obowiązujące normy dotyczące np. konstrukcji kabli czy wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej,

ale ważne są również: dostęp do kabli w przypadku awarii i, coraz częściej, estetyka projektu, a co za tym idzie poziom społecznej satysfakcji.

Projektowanie linii kablowych i napowietrznych musi być oparte o obowiązujące normy
i przepisy, np. obecnie obowiązującą normą branżową dla projektowania elektroenergetycznych linii kablowych prądu przemiennego i stałego o napięciu znamionowym nie większym niż 110 kV jest znowelizowana na początku 2014 r. N SEP-E 004 Elektroenergetyczne i sygnalizacyjne linie kablowe. Projektowanie i budowa.

Podstawowe zasady projektowania linii kablowych

Jest szereg decyzji, które należy podjąć przy projektowaniu linii kablowej w oparciu o szczegółową wiedzę dotyczącą miejsca jej eksploatacji. Należą do nich m.in.:

  • wybór trasy kablowej. Właściwym wyborem będzie trasa minimalizująca ryzyko wszelkich uszkodzeń (w tym mechanicznych) i dająca dostęp do kabli w przypadku awarii,
  • wybór odpowiednich kabli, których napięcie znamionowe powinno być równe
    lub wyższe niż napięcie sieci. Materiał i grubość powinny być też dostosowane
    do charakteru środowiska, w którym będą eksploatowane,
  • ochrona kabli (przed uszkodzeniami).

Podstawową zasadą jest, że kable należy układać w sposób, który skutecznie uniemożliwi ich uszkodzenie – mówi specjalista z firmy EL-KOP.

Linia kablowa czy napowietrzna?

W przypadku sieci energetycznej linia kablowa może być poprowadzona:

  • w pomieszczeniach na ścianie,
  • w kanałach i tunelach kablowych,
  • w rurkach,
  • na konstrukcjach,
  • pod wodą,
  • w ziemi,
  • zawieszona w powietrzu.

Metoda ułożenia kabli nie jest bez znaczenia, jeśli wziąć pod uwagę ich dopuszczalną obciążalność prądową, ponieważ poprowadzenie linii energetycznej w powietrzu zmniejsza
o 20%, a nawet 30% obciążalność tych samych kabli. Jednak nie tylko z aspektem czysto technicznym ma do czynienia inwestor podejmując decyzję o wyborze sposobu poprowadzenia linii energetycznej, gdyż (np. w przypadku osiedla mieszkaniowego) powinien wziąć też pod uwagę, jak dana inwestycja wpłynie na estetykę otoczenia, co ważne jest dla mieszkańców. Biorąc pod uwagę kryterium estetyki lepszym wyborem wydaje się być linia kablowa poprowadzona w ziemi, jest ona również mniej awaryjna niż linia napowietrzna. Za budową linii napowietrznej przemawia natomiast aspekt ekonomiczny, ponieważ zarówno jej budowa, jak i koszt usuwania ewentualnych awarii jest znacznie niższy niż w przypadku linii kablowych w ziemi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz