Artykuł sponsorowany

Legionelloza – tajemnicza choroba legionistów

Legionelloza – tajemnicza choroba legionistów

Choroba legionistów, znana też jako gorączka Pontiac, nie jest w naszym kraju popularna i z pewnością większość rodaków nigdy o niej nie słyszała. Tymczasem stanowi ona realne zagrożenie szczególnie dla tych osób, które często korzystają z publicznych łaźni, pryszniców i toalet na basenach, w saunach czy zakładach pracy. Czym objawia się legionelloza i jak ustrzec się przed tym zagrożeniem?

Choroba z krótką historią

Miejsca publiczne, z których korzystają setki tysięcy osób, szczególnie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów oraz przenoszeniu chorób. Infekcją wirusową czy bakteryjną można zarazić się np.: jadąc w tramwaju, stojąc w kolejce sklepowej lub siedząc w kinie, w którym przebywa też człowiek chory. Niektóre bakterie i wirusy wykazują taką odporność, że mogą przeżyć poza organizmem nosiciela przez wiele godzin, a wówczas wystarczy jedynie dotyk i mikrob trafia do naszego ustroju. Szczególnie sprzyjające drobnoustrojom jest środowisko wilgotne i właśnie w takim rozwija się gram-ujemna bakteria Legionella pneumophila. To ona od lat 70. ubiegłego wieku jest powodem poważnych epidemii.

Choroba legionistów nie ma długiej historii, bowiem po raz pierwszy pałeczki bakterii wyizolowano w 1976 roku w Filadelfii. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż atak drobnoustroju objął grupę weteranów Legionu Amerykańskiego, którzy spotkali się na zjeździe w Bellevue Stratford Hotel.

Objawy legionellozy

Weterani, którzy spotkali się na wspomnianym zjeździe zapadli na nietypową postać zapalenia płuc, stąd też można zakładać, że legionelloza przypomina objawami właśnie tę chorobę. Do jej typowych symptomów zalicza się:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • gorączkę i dreszcze,
  • bóle głowy i mięśni,
  • suchy, niekiedy podchodzący krwią kaszel,
  • problemy z oddychaniem.

W zaawansowanych przypadkach pojawia się też biegunka, wymioty, delirium, niewydolność nerek oraz hiponatremia. Śmiertelność w przypadku legionellozy wynosi od 40 do 80%, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość otoczenia oraz profesjonalne zwalczanie legionelli za pomocą dostępnych metod chemicznych.

Jak walczyć z legionellą?

Legionella pneumophila to bakteria, którą można spotkać w naszym bezpośrednim otoczeniu. Znajduje się między innymi w kanalizacji, instalacjach ciepłej wody, klimatyzacji, nawilżaczach powietrza, w sitkach prysznicowych i zaworach wodnych, na basenach, w wieżach chłodniczych, w medycznych dializatorach i urządzeniach wspomagających oddychanie, a nawet w turbinach dentystycznych. Idealnym warunkiem do rozwoju jest wilgotne stojące środowisko oraz temperatury w zakresie 25-45ᵒC. Rozwojowi legionelli sprzyja także obecność innych mikroorganizmów oraz środowisko bogate w żelazo, mangan i dwutlenek węgla.

Znając warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, wyspecjalizowane firmy, do których zalicza się też Gliwicki Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji, oferują usługę zwalczania legionelli z zastosowaniem wyjątkowo skutecznych metod. Jedną z nich jest gorąca woda, bowiem bakterie giną w temperaturze 70ᵒC. W praktyce stosuje się też różne metody chemiczne, jak: chlorowanie, ozonowanie, jonizację jonami srebra i miedzi, czy oddziaływanie promieniami UV. Odkażanie wody przeprowadzane jest z wykorzystaniem preparatów chemicznych, które posiadają odpowiedni atest.

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz