Materiał Partnera

Leczeniem jakich zwierząt zajmuje się weterynarz?

Leczeniem jakich zwierząt zajmuje się weterynarz?

Weterynaria jest jedną z dziedzin nauk medycznych. Obok medycyny i stomatologii, to właśnie ona poświęcona została wszystkim pupilom. Przyjrzyjmy się bliżej tej specjalizacji. Kto i jak może zostać weterynarzem? Jakie zwierzęta są najczęściej „pacjentami” weterynarza oraz jak przygotować się do wizyty ze swoim pupilem?

Kim jest weterynarz?

Weterynarz to potoczne określenie lekarza weterynarii. Można nazwać go specjalistą od zdrowia zwierząt.

Zajmuje się on:

  • kontrolą ich stanu fizycznego,
  • leczeniem chorób i przypadłości.

Ponadto posiada uprawnienia do przepisywania niezbędnych lekarstw. Jest też kompetentny w zagadnieniach hodowli i minimalizowania ryzyka powikłań chorób odzwierzęcych.

Jest to jeden z niewielu zawodów, gdzie liczy się nie tylko odpowiednie podejście do człowieka, ale co ważniejsze, odpowiednie zaangażowanie w kontakcie ze zwierzętami. To też główny powód, dla którego ludzie wybierają tę ścieżkę. Pracę w tym zawodzie może rozpocząć osoba wpisana do rejestru przez wojewodę dopiero po ukończeniu 5,5 letnich studiów na kierunku lekarskim.

Jednostki naukowe, które prowadzą tego typu dydaktykę to między innymi:

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
  • Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR w Krakowie
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Jednak samo ukończenie studiów to nie koniec kariery naukowej lekarza weterynarii. Wiele osób decyduje się na zdobycie konkretnej specjalizacji w tym zakresie. Szkolenie specjalizacyjne może obejmować szereg różnych dziedzin takich jak: choroby kotów i psów, trzody chlewnej, chirurgia weterynaryjna, choroby ryb, czy rozród zwierząt. Specjalizację wieńczy odpowiedni egzamin, który nadzoruje Komisja do Spraw Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.

Jakim zwierzętom pomaga weterynarz?

W zależności od specjalizacji, miejsca zamieszkania i zapotrzebowania w regionie lekarze weterynarii zajmują się wszystkimi gatunkami zwierząt. W dużych miastach często spotykane są przychodnie weterynaryjne, w których można znaleźć pomoc dla małych i średnich zwierząt futerkowych oraz ich egzotycznych kolegów. Na wsiach praca lekarza weterynarii obejmuje nie tylko pomoc zwierzętom domowym, ale też gatunkom hodowlanym, trzodzie i dzikim osobnikom. W obu przypadkach ważne są również działania profilaktyczne, gdyż większości chorób zwierzęcych można zapobiec zwiększając świadomość ich właścicieli. Lekarz weterynarii nie jest więc tylko i wyłącznie medykiem, ale też przyjacielem każdego zwierzęcia i jego właściciela na drodze do odpowiedzialnego i zdrowego życia.

Jak przygotować się do wizyty u weterynarza?

Każda przychodnia dla zwierząt jest inna. Pomimo to istnieją pewne zasady, których powinieneś przestrzegać podczas każdej wizyty. Przede wszystkim należy  zabrać ze sobą przede wszystkim odpowiednie dokumenty. W ich poczet wliczają się:

  • książeczka zdrowia pupila,
  • wcześniejsze wyniki badań,
  • paszport, jeśli Twój towarzysz miał okazje podróżować za granicę.
Mile widziane jest też przyniesienie zwierzaka w odpowiednim transporterze lub pudełku z dziurkami. Aby zmniejszyć stres dla zwierzaka możesz z powodzeniem zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę, bądź kocyk – podpowiada lekarz z przychodni weterynaryjnej AS. Wizyta u weterynarza wcale nie musi być dzięki temu trudnym wydarzeniem zarówno dla właściciela, jak i samego pacjenta.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz