Artykuł sponsorowany

Leczenie wodą, czyli magia SPA

Leczenie wodą, czyli magia SPA

SPA to skrót, który działa jak zaklęcie. Jawi się jako wyjątkowa obietnica niezwykłej przyjemności i relaksu. SPA kojarzy się także nieodłącznie z luksusem we wspaniałych obiektach hotelarskich. Hotel oferujący wartość dodaną, jaką są usługi z zakresu odnowy biologicznej i Wellness, jest miejscem, w którym po prostu chcemy przebywać. Ale co właściwie oznacza skrót SPA? 

Sanus per aquam

Gdzie są korzenie nazwy SPA? Na ten temat znane są dwie teorie. Jedna z nich dopatruje się w tutaj akronimu łacińskiej sentencji. Może to jest salus per aquam, czyli zdrowie przez wodę, a może SPA to akronim sanus per aquam, co oznacza zdrowy przez wodę. Inna popularna teoria odnosi się do belgijskiego miasta Spa. Ten belgijski kurort był znany już w czasach rzymskich. W Spa znajdowały się bowiem gorące źródła, znane ze swoich leczniczych właściwości. Prawda leży więc zapewne gdzieś po środku. Obydwie teorie mogą być w pewnej części autentyczne.

Znaczenie SPA

Obecnie pod pojęciem SPA kryją się luksusowe zabiegi pielęgnacyjne, przy których niebłahą rolę spełnia woda. SPA oznacza także ośrodek, który w swojej ofercie posiada takie zabiegi. Takim mianem można również określić najzwyklejszą wannę z hydromasażem lub saunę czy łaźnię parową. Tak czy owak, pojęcie to zrobiło zawrotną karierę. Współcześnie nawet istnieje pewna filozofia SPA. Jej założeniem jest konieczność powstania stanu harmonii między duszą a ciałem, co zależy od odpowiedniej dbałości o relaks i zdrowie. A wszystko odbywa się oczywiście dzięki wodzie.

Co oferują ośrodki SPA? 

Najbardziej luksusowe SPA na świecie powstają w sąsiedztwie dużych zbiorników wodnych. SPA jest tak ogólnie synonimem luksusu. Musi oferować wyrafinowane otoczenie, ekskluzywne zabiegi. Nie może w takim miejscu zabraknąć perfekcyjnej jakości usług. Tutaj odnajdziemy atmosferę, która sprzyja wyciszeniu. Odpręża umysł i ciało. Termin SPA to możliwość skorzystania z kąpieli kosmetycznych, specjalnych masaży, hydromasaży, masaży gorącymi kamieniami. W jego zakresie znajdą się bicze szkockie, sauny, baseny, a także coraz bardziej popularna krioterapia, kinezyterapia i wiele innych zabiegów odnowy biologicznej.

SPA a Wellness

Ze SPA nieodłącznie kojarzy się pojęcie Wellness. Co ono oznacza? WELLNESS, czyli połączenie angielskich słów well being (dobre samopoczucie, dobrobyt) oraz fitness – aktywność, bycie w formie. Jest to zupełnie nowy trend życia. Zgodnie z nim, by osiągnąć pełnię szczęścia niezbędna jest harmonia zdrowia mentalnego, fizycznego i psychicznego. Jest to filozofia życia, która została opracowana przez Dr Halberta Dunna. Teoria pojawiła się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach 60 –tych, ubiegłego wieku. Wellness jest po prostu stylem życia, na który składa się wszystko, co otacza ludzi – ich zajęcia, jedzenie. Wszystko to, co pozwala czuć się dobrze.

SPA bardzo często łączy się ze strefą Wellness. W ten sposób ośrodki wypoczynkowe oferują swoim klientom pełnię relaksu i odnowy biologicznej. Bo wypoczynek nie oznacza dzisiaj tylko i wyłącznie plażowania – twierdzą specjaliści z hotelu Villa Aromat z Włoszczowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz