Materiał Partnera

Leczenie wad zgryzu u psów

Leczenie wad zgryzu u psów

Problemy z wykształceniem właściwego położenia żuchwy do szczęki dotyczą nie tylko nas, ale i naszych pupili. Występują na przykład u psów, które charakteryzują się krótkoczaszkowym typem głowy, co wynika ze skrócenia twarzowej części czaszki i wystającej żuchwy. Jest to jednak wada typowa dla niektórych ras i przez to w wielu przypadkach akceptowalna. A kiedy leczyć wady zgryzu u psów? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Wady zgryzu u psów – przyczyny

Niewłaściwe położenie uzębienia w łukach szczęki i żuchwy psów to nie wyłącznie kwestia estetyki i zgodności z wzorcem rasy FCI. Może ono powodować u czworonogów nie tylko poczucie dyskomfortu i problemów podczas jedzenia i żucia, ale i poważne komplikacje: zapalenie dziąseł, powstawanie przetok ustno-nosowych, niedomykalność jamy ustnej i in. patologie rozwojowe. Wady zgryzu u psów mogą mieć pochodzenie wrodzone lub nabyte, środowiskowo-funkcjonalne. Dlatego niezbędne jest wczesne diagnozowanie prawidłowości zgryzu psa, bo im pupil jest młodszy, tym zastosowane zostaną prostsze metody i tym krótszy będzie okres jego leczenia: pomogą tu naturalne siły rozwojowe, wzmacniające korygowanie kierunku wzrostu zębów i ułatwiające ich właściwe położenie. U małych ras ocenę prawidłowości zgryzu powinno więc dokonać się w u szczeniąt około 9-10 miesiąca, u ras większych – około 12. miesiąca – informuje nas ekspert z Ośrodka stomatologii i ortodoncji weterynaryjnej z Wrocławia. Wczesne rozpoznanie wad zgryzu, nawet jeszcze na etapie zębów mlecznych pozwala na uniknięcie komplikacji przy uzębieniu stałym – dodaje ekspert.

Rodzaje wad zgryzu u psów i ich leczenie

Wśród najczęściej obserwowanych wad zgryzu psów wyróżniamy wady szkieletowe, wady zębowe i wady powstałe wskutek istnienia przetrwałych zębów mlecznych. Spośród wad szkieletowych, a więc spowodowanych niewłaściwym kształtem lub rozmiarem czaszki zwierzęcia możemy wyróżnić następujące: przodożuchwie (wysunięcie żuchwy), tyłożuchwie (cofnięcie żuchwy), zgryz krzywy (asymetryczny wzrost kości szczęki i żuchwy), zwężona żuchwa (zbyt wąska w stosunku to wysklepienia łuków szczęki). Wady zębowe oznaczają nieprawidłowe ułożenie uzębienia względem siebie. W tej dziedzinie spotykane są: wadliwe położenie kłów, zębów przedtrzonowych i trzonowych oraz zgryz krzyżowy przedni. Przetrwałe zęby mleczne oznaczają wyrżnięcie się uzębienia stałego przy równoczesnym posiadaniu przez zwierzę zębów mlecznych.

Leczenie wad zgryzu u psów odbywa się z wykorzystaniem metod stomatologii i ortodoncji stosowanych w leczeniu ludzi. Znajdziemy tu więc m.in. takie zabiegi, jak skracanie koron zębów (np. gdy problem zgryzu dotyczy jednego zęba), ekstrakcje i różnego rodzaju leczenie ortodontyczne – przy pomocy aparatów. Warto jednak wiedzieć, że leczenia wad zgryzu naszych pupili nie podejmuje się, jeśli wada nie jest bolesna i raniąca, nie utrudnia czworonogowi bytowania oraz codziennego funkcjonowania. Weterynarz badając stan uzębienia psa wie, które rasy mają genetyczne predyspozycje do wad zgryzu i jakie nieprawidłowości są dopuszczalne w ramach danego wzorca. Wie również, że jeśli wada ma charakter dziedziczny, to leczenie należy przeprowadzić w połączeniu ze sterylizacją czworonoga, by powstrzymać przekazywanie wady dalej w łonie rasy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz