Artykuł sponsorowany

Leczenie depresji w gabinecie psychiatrycznym

Leczenie depresji w gabinecie psychiatrycznym

Choruje na nią 350 mln ludzi na świecie, a w Polsce 1,5 mln. Dodatkowo dwa razy częściej dotyka kobiet, aniżeli mężczyzn. Depresja, bo o niej mowa, stanowi współcześnie jedną z głównych przyczyn niezdolności do pracy, a także jest najczęściej obserwowanym zaburzeniem psychicznym. Nieleczona powoduje narastające obniżenie jakości życia, dlatego dostrzeżenie u siebie objawów tej choroby, powinno zachęcić nas do skorzystania z pomocy psychiatrycznej.

Objawy depresji

Depresja to stan chorobowy objawiający się długotrwałym w czasie pogorszeniem nastroju, zanikiem odczuwania przyjemności, ograniczeniem aktywności życiowej oraz poczuciem utraty sensu życia. To jednak nie wszystkie dolegliwości. U pacjentów często występują też problemy ze snem, pogorszenie koncentracji, utrata apetytu, spadek libido, a nawet zaburzenia miesiączkowania. W skrajnych przypadkach depresja może prowadzić do zaprzestania jakiejkolwiek aktywności życiowej, dlatego konieczne mogą okazać się domowe wizyty psychiatryczne.

Kiedy zgłosić się do gabinetu psychiatrycznego?

Jeśli dostrzeżemy w naszym życiu codziennym niespotykane wcześniej symptomy wskazujące na objawy depresji, warto skorzystać z pomocy psychiatrycznej. Udanie się do specjalisty powinniśmy rozważyć już wtedy, gdy objawy utrzymują się przez okres dwóch tygodni, szczególnie gdy występuje znaczące ich nasilenie. Urszula Sadłowska, prowadząca gabinet psychiatryczny w Warszawie zaleca także, aby pod żadnym względem nie ignorować także epizodycznych objawów depresyjnych, tj. takich, które trwają kilka dni, jednak powtarzają się cyklicznie.

Jak wygląda leczenie i terapia psychiatryczna?

Terapia psychiatryczna i leczenie depresji, rozpoczynają się od dogłębnej rozmowy z pacjentem. Po zapoznaniu się z problemem i rozpoznaniem tej jednostki chorobowej, specjalista może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Wówczas włącza się specjalnie dobrane leki na okres przynajmniej pół roku, jeśli jednak występują nawroty choroby, czas przyjmowania środków może wydłużyć się do roku lub dwóch lat. Zazwyczaj leczenie depresji w gabinetach psychiatrycznych opiera się jednak na kompleksowym podejściu, gdy łączone są zarówno przyjmowanie leków, jak i różne formy psychoterapii, dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Leczenie depresji jest w pełni możliwe, aby jednak nie doszło do pogłębienia się problemów, po rozpoznaniu u siebie objawów, należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą do spraw psychiatrii, który rozpozna jednostkę chorobową i dostosuje właściwe sposoby leczenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz