Artykuł sponsorowany

Leasing czy pożyczka? Jak budować flotę pojazdów w firmie?

Leasing czy pożyczka? Jak budować flotę pojazdów w firmie?

Nie wszystkie potrzeby firmy można spełnić korzystając wyłącznie z własnych funduszy. Czasem, jeśli chcemy, żeby nasza firma się rozwijała, musimy zdecydować na jedną z ofert firm zajmujących się leasingiem lub pożyczkami dla przedsiębiorców. Tylko które rozwiązanie będzie dla nas lepsze? Pożyczka czy leasing? To wszystko zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania. Przedstawiamy najważniejsze cechy obu tych rozwiązań.

Jak działa leasing?

Leasing to tak naprawdę swego rodzaju wypożyczenie auta. Skorzystanie z niego ma wiele plusów. Jednym z najważniejszych dla wielu przedsiębiorców jest z pewnością zmniejszenie podstawy opodatkowania – samochód w leasingu nie jest własnością firmy, nie stanowi więc części podlegających podatkom środków trwałych. Leasing to też sposób na błyskawiczne zdobycie pojazdu lub innego środka trwałego. Procedura przebiega bardzo szybko. Kolejną zaletą jest to, że leasing nie wpływa na naszą zdolność kredytową – jeśli będziemy potrzebować pieniędzy na inwestycje, możemy śmiało wnioskować o kredyt. W ramach leasingu otrzymujemy pojazd w zasadzie gotowy do jazdy – zarejestrowany i ubezpieczony. Nie mamy na głowie żadnych formalności. Opłaty za leasing ustalane są w umowie i zależą przede wszystkim od typu „wypożyczanego” pojazdu oraz czasu trwania umowy. Najpopularniejszy model to stała miesięczna opłata, jednak firma Idea Leasing SA Kacper Olech, proponuje swoim klientom „kilometrowe naliczanie” – stała opłata jest wtedy bardzo niska, ale doliczana jest do niej określona kwota za każdy przejechany kilometr. Oznacza to, że jeśli nie używamy auta, płacimy za nie znacznie mniej – działa to tak jak za telefon w abonamencie.

A może pożyczka?

Alternatywą dla leasingu może być pożyczka. Takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli zależy nam na krótszym okresie finansowania. To też coś dla tych, którym zależy na byciu właścicielem firmowego auta – to, co kupimy za pożyczkę, jest już nasze. Pożyczkę możemy spłacić w dowolnym terminie, a auto w leasingu musi być używane przez cały okres trwania umowy. Pożyczka daje nam więcej swobody w gospodarowaniu na przykład nowym autem, ale z drugiej strony zmniejsza naszą zdolność kredytową i może być przeszkodą, jeśli będziemy chcieli zrealizować jakąś dużą inwestycję, do której będzie potrzebny kredyt. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, pamiętajmy, by zadbać, aby było ono dostosowane do potrzeb naszej firmy – zastanówmy się, czy chcemy leasing tradycyjny, czy z opłatami za przejechane kilometry, a jeśli zdecydujemy się na pożyczkę, upewnijmy się, że nie pokrzyżuje ona naszych planów inwestycyjnych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz