Materiał Partnera

Lawety pomocy drogowej

Lawety pomocy drogowej

W całej Polsce działa kilka tysięcy firm z branży pomocy drogowej. Najlepsze z nich w celu profesjonalnej i bezpiecznej obsługi klientów wykorzystują tylko najlepsze urządzenia, maszyny oraz pojazdy. Tak jest w przypadku lawet, których wyposażenie i sprawność techniczna określona jest między innymi przez warunki zawarte w rozporządzaniu Ministra Infrastruktury.

Oznakowanie lawet pomocy drogowej

Pierwszą bardzo ważną zasadą przy prowadzeniu działalności gospodarczej w branży pomocy drogowej jest odpowiednie przygotowanie pojazdów do działań. Kabiny, a także nadwozie lawety musi zostać pomalowane na kolor żółty. Ważne jest również umieszczenie na dachu kabiny odpowiedniego sygnału świetlnego – koguta barwy pomarańczowej – a także sygnalizacji odblaskowej – musi być ona umieszona ze wszystkich stron pojazdu. W przypadku urządzeń, które wystają poza obrys podwozia, należy je oznakować pasami w barwach białej i czerwonej na przemian.

Dane techniczne – przeglądy

Bardzo ważnym przepisem dotyczącym lawet pomocy drogowej są częste przeglądy techniczne. Takie podmioty jak firma Antrex dbają o to, aby ich pojazdy były w pełni sprawne do świadczenia usług drogowych. Najlepsze przedsiębiorstwa zatrudniają specjalistów z szeroką wiedzą techniczną, która pozwala na przeprowadzanie oględzin lawet. Ważna jest również współpraca firm z branży pomocy drogowej z odpowiednią stacją kontroli pojazdów. Na przedsiębiorstwach pomocy drogowej spoczywa bowiem konieczność: posiadania zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdu, zaświadczenia o dopuszczalnej ładowności, liczby miejsc i montażu haku holowniczego, posiadania świadectwa homologacji, a także zaświadczeń sprawności innych sprzętów pracowniczych.

Rodzaje lawet

Lawety wykorzystywane przez firmy z branży pomocy drogowej dzieli się głównie ze względu na typ nadwozia oraz ładowność. Najlepsze przedsiębiorstwa posiadają zatem flotę pojazdów przygotowanych do świadczenia bardzo szerokich usług. Podstawowymi rodzajami lawet są:

  • lawety pomocy drogowej z platformami załadunkowymi stale zamontowanymi na podwoziu samochodu – wykorzystuje się je powszechnie do przewozu samochodów osobowych lub dostawczych,
  • lawety załadunkowe hydrauliczne – wykorzystuje się je w przypadku pojazdów z uszkodzonym zawieszeniem,
  • samochody średniej wielkości – są to klasyczne lawety,
  • samochody ciężarowe – są to lawety, które wykorzystuje się w przypadku przewozu uszkodzonych pojazdów wielkogabarytowych.
  • Dodatkowe wyposażenie

Najlepsze firmy z branży pomocy drogowej zawsze dbają o wyposażenie swoich aut w nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest system GTR marki Yanosik, który pozwala na wymianę informacji pomiędzy kierowcami. Dzięki temu pracownicy pomocy drogowej dokładnie wiedzą, gdzie doszło do wypadków, wstrzymania komunikacji, czy gdzie przeprowadzane są remonty. Taka wiedza jest bardzo ważna, ponieważ pozwala dotrzeć pomocy drogowej do klienta w jak najkrótszym czasie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz