Materiał Partnera

Latanie na paralotni, czyli zastrzyk adrenaliny w chmurach

Latanie na paralotni, czyli zastrzyk adrenaliny w chmurach

Jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych w Europie jest paralotniarstwo. Cieszy się dużym zainteresowaniem już od początków swojego istnienia i pozostaje czysto amatorską formą rekreacji. Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad spędzeniem czasu w niebanalny sposób, może warto spróbować latania na paralotni? To nie tylko zastrzyk adrenaliny, ale przede wszystkim niezapomniana przygoda.

Lot na paralotni

Latanie jest marzeniem wielu z nas – częściowo możemy spełnić je w samolocie, ale nie jest to takie samo przeżycie jak lot w uprzęży unoszonej przez wiatr. Takie wrażenia zapewni nam tylko paralotnia. W Polsce znajduje się kilkanaście szkół, w których możemy podjąć naukę latania na paralotni. To sport, który wymaga przejścia kursu i zdobycia uprawnień, jednak przygoda, jaką będzie samodzielny lot, jest tego zdecydowanie warta.

Budowa paralotni umożliwia swobodne szybowanie ze stromego zbocza na położone niżej lądowisko. Powszechnym rozwiązaniem jest obecnie wyposażenie paralotni w silnik spalinowy, który pozwala startować również z płaskiego terenu. Konstrukcja obu modeli jest do siebie zbliżona – pewne różnice wynikają z innego rozkładu sił i większej wagi paralotni z napędem. Wszystkie paralotnie zbudowane są ze skrzydła i uprzęży oraz służących do ich połączenia karabinków, a także spadochronu zapasowego pełniącego funkcję ratowniczego systemu hamującego. Napęd montowany jest w koszu znajdującym się na plecach pilota.

Jeśli jednak zastąpimy uprząż przez wózek paralotniowy i do niego zamontujemy napęd, otrzymamy motoparalotnię.

Niezależnie od wyboru sprzętu do paralotniarstwa, zagwarantowane mamy niepowtarzalne przeżycie. Zastrzyk adrenaliny, jaki spowoduje unoszenie się na takiej wysokości nad ziemią, będzie niczym w porównaniu do tradycyjnych sportów. Niezapomniane będą też krajobrazy – takich widoków nie ujrzymy nigdzie indziej. W lataniu paralotnią jest też coś marzycielskiego – mówi się przecież, że ktoś chodzi z głową w chmurach, a na paralotni to jest dosłownie możliwe.

Bezpieczne wyposażenie paralotni

Firma Air Spacecraft zajmuje się projektowaniem oraz budową napędów do paralotni. Swoje usługi kieruje między innymi do osób, które pragną rozpocząć przygodę z lataniem. Potrzebne do tego będzie nie tylko właściwe przygotowanie w postaci szkolenia, ale też sprzęt, który najlepiej jest zbudować na zamówienie, co pozwoli dopasować do naszych potrzeb. Na wydajność paralotni wpływ ma wiele czynników, dlatego budowa paralotni musi uwzględniać zastosowany napęd oraz skrzydło – obrys, grubość profilu.

Pamiętać musimy też o ekwipunku pilota. Znaleźć się w nim muszą: wariometr, krótkofalówka, kompas oraz nawigacja GPS z rejestratorem przelotu – ten ostatni element jest wymagany podczas zawodów sportowych dla paralotniarzy.

Opracowanie:
Minkowice 166
tel. 577 022 359
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz