Artykuł sponsorowany

Lakiernictwo proszkowe i jego zalety

Lakiernictwo proszkowe i jego zalety

Malowanie i lakierowanie to jedne z popularniejszych metod wykończenia powierzchni, zarówno przedmiotów użytkowych, jak i ścian czy fasad budynków, konstrukcji stalowych, samochodów, maszyn i urządzeń oraz wielu innych. W tej kategorii znajduje się również nowoczesne lakiernictwo proszkowe.


Technologia i jej atuty

Pojęcie malowania proszkowego z pewnością znane jest każdemu dorosłemu Polakowi, który przynajmniej raz dokonywał zakupu mebli, samochodu albo budował własny dom. Technologia znana już od dość dawna pozwala na osiągnięcie efektów, które zdecydowanie przewyższają trwałością klasyczne malowanie za pomocą pędzla lub kompresora malarskiego. Nakładanie płynnego lakieru wymaga jego przygotowania, a podstawowym dodatkiem jest rozpuszczalnik, który nada substancji odpowiedniej konsystencji. O rozpuszczalnikach wiadomo, że są szkodliwe dla zdrowia nie tylko podczas malowania, ale również po nim. W lakiernictwie proszkowym stosuje się znacznie bezpieczniejsze farby w postaci suchej, nakładane na powierzchnię za pomocą specjalnego urządzenia.


Metoda lakierowania proszkowego wykorzystuje zjawisko ładunków elektrostatycznych, które wyzwala się na powierzchni malowanego materiału. Ładunki przyciągają cząsteczki suchego barwnika i wiążą je z powierzchnią, tworząc idealną warstwę. Czynność ta nie jest jeszcze wystarczająca, aby efekt był trwały. Nałożony barwnik wymaga wypalenia w piecu o temperaturze 210 stopni, w celu wywołania zjawiska polimeryzacji. W skrócie – cząsteczki barwnika rozpuszczają się i mieszają z cząsteczkami powierzchni materiału, tworząc nierozerwalną, spójną warstwę. Atutem lakierowania proszkowego jest idealnie równe pokrywanie powierzchni gładką warstwą, a także wyjątkowa trwałość, bowiem materiał jest odporny na ścieranie i zarysowania.

Wykorzystanie lakiernictwa proszkowego

Lakierowanie proszkowe to technologia przeznaczona głównie do wykończenia powierzchni elementów metalowych, w tym również z blachy ocynkowanej i aluminium. Ze względu na bardzo wysoką trwałość tej metody oraz uzyskiwane efekty jest to najlepsze wykończenie powierzchni znajdujących się na zewnątrz budynków. Kolorowymi lakierami w postaci suchej maluje się elementy fasad, parapety okienne, rynny i inne detale konstrukcyjne. Specjalizująca się w produkcji elementów metalowych firma POL-PAR Kusińscy Sp.J. w ofercie posiada też lakierowane proszkowo panele elewacyjne, pozwalające na kolorowe wykończenie fasady budynku. Proszkowo lakieruje się też konstrukcje stalowe utrzymujące wiadukty, latarnie uliczne, barierki i poręcze oraz wiele innych tego typu elementów.


Ta nowoczesna technologia znajduje też szerokie zastosowanie w produkcji przedmiotów codziennego użytku, AGD, jak obudowy pralek, lodówek, zmywarek, naczynia kuchenne, a także karoserie samochodów i rowery. Metoda ta jest również wykorzystywana w malowaniu powierzchni drewnianych, szczególnie w odniesieniu do konstrukcji ogrodowych i mebli. Do walorów tej metody można zaliczyć przede wszystkim trwałość i nienaganny efekt oraz możliwość zastosowania jednego z tysięcy kolorów palety RAL. Technologia jest też tania, ekologiczna, a powłoka odporna na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne, wysokie temperatury i korozję, dzięki czemu malowanie proszkowe nie tylko zdobi, ale również chroni.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz