Materiał Partnera

Kwiaty jadalne z własnego ogrodu

Kwiaty jadalne z własnego ogrodu

Jedzenie kwiatów może wydawać się dziwne, ale ma wiele zalet. W Polsce rośnie bardzo wiele gatunków kwiatów, które można spożywać z przyjemnością i z korzyścią dla zdrowia. Kwiaty jakich roślin można jeść? Skąd je wziąć? Czy można wyhodować je samemu? O tradycji spożywania kwiatów oraz o tym, które z nich możemy ze spokojem kłaść na talerz, dowiecie się z tego artykułu.

Jedzenie kwiatów – nowa moda czy powrót do korzeni?

Kwiaty jadalne przeżywają renesans. Mogłoby się wydawać, że to nowość w gastronomii, jednak szybkie spojrzenie w przepisy staropolskie uświadomi nam, że nasi przodkowie spożywali kwiaty. Niektóre z nich były jadane oddzielnie, inne dodawane do potraw. Rosły dziko lub w ogrodzie.

Jak smakują kwiaty? Bardzo różnie! Otwierają przed nami cały nowy wszechświat smakowych doznań. Słodkawe, cytrynowe, pieprzne, ostre – doskonale sprawdzą się jako dodatek do mięs, ryb, sałatek i surówek, a nawet słodkości.

Wyjątkowy smak to nie jedyna zaleta kwiatów. Są one bogate w witaminy i składniki mineralne, często mają właściwości lecznicze.

Jakie kwiaty z własnego ogródka można jeść?

Na liście kwiatów jadalnych znajdą się zarówno kwiaty ozdobne, jak i te zakwitające na roślinach jadalnych i ziołach, a nawet chwastach! Będą to między innymi: malwa, róża, czarny bez, bazylia, cebula, groszek, bratki, fiołki, goździki, cukinia, dynia, fasola, jabłoń, jaśmin, kocimiętka, koper, hibiskus, majeranek, lawenda, melisa, mięta, mniszek lekarski (mlecz), chaber bławatek.

Wszystkie te rośliny można mieć w przydomowym ogrodzie – niektóre z nich rosną tam mimo naszych starań, aby było inaczej. Trzeba wiedzieć, że kwiaty z kwiaciarni nie nadają się do spożycia z uwagi na silne nawożenie. Z kolei sklepy nie oferują świeżych kwiatów, w ostateczności susz. Pozostaje jedynie samodzielna uprawa. Powinna być ona oszczędna pod względem sztucznego nawożenia, oddalona od miejsc emisji spalin. Najlepsze jest nawożenie naturalne (obornik, kompost) oraz spożywanie kwiatów świeżo zerwanych, choć można je także suszyć, aby nie rezygnować z ich dobrodziejstw zimą. Nasiona kwiatów jadalnych są dostępne na www.nasiona.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz