Kupujesz choinkę? Pamiętaj o 4 rzeczach

Kupujesz choinkę? Pamiętaj o 4 rzeczach

Wybierając drzewko na święta trzeba najpierw zdecydować, czy chce się choinkę sztuczną, czy żywą. Ci, którzy lubią zapach drzewka i urok prawdziwych igieł nie będą mieli dylematu. Problem pojawi się w momencie wkroczenia na targowisko i przy podjęciu ostatecznej decyzji, który egzemplarz zabrać ze sobą.

Wybierz gatunek

W Polsce najpopularniejsze są cztery gatunki drzewek iglastych stawianych w domach, jako świąteczne choinki:

  • świerk pospolity (Picea abies),
  • świerk kłujący (Picea pungens),
  • sosna pospolita (Pinus sylvestris),
  • jodła kaukaska (Abies nordmanniana).

W zależności od gatunku ustalana jest cena, a także długość życia choinki po przeniesieniu do mieszkania. W przypadku świerków cena jest przystępna, jednak problem stanowią igły. Świerk pospolity traci całkowicie igliwie do kilku tygodni, kłujący zaś zostaje zielony dłużej, jednak jego igły zadają ból.

Sosna ma dwie zalety: zapach oraz igły, które zdobią drzewko długo, niemniej nie jest zbyt efektowna z powodu niespecjalnie gęsto występujących igieł. Ostatni ze wspomnianych gatunków zyskał sobie etykietkę „ekskluzywnego” z powodu ceny i wyglądu, niemniej choć zostaje zielony (nawet dwa miesiące), nie wydziela zapachu. Sprawdź, skąd wzieła się tradycja choinki podczas Świąt.

Zwróć uwagę na igły

Świerk szybko gubi igliwie, jeśli więc znajdziesz choinkę z małą ilością igieł, znaczy to, że drzewko zostało ścięte dawno temu lub było chore. Igły sosny nie mogą być suche i brązowe, a świeże i zielone. Kolorem kierujemy się również w przypadku jodły, której igły nie opadają, a zmieniają kolor na brązowy.

Sprawdź świeżość

Istnieje bardzo prosty sposób, aby określić świeżość drzewka. Najpierw należy stuknąć pniem o ziemię i zobaczyć, czy igły opadają – nie powinny opadać z gałęzi, te opadające z pnia to rzecz naturalna. Dalej trzeba sprawdzić miejsce cięcia. Pień powinien mieć jasny kolor. Zawsze można także zakupić sztuczną choinkę, która może nam służyć latami.

Uważaj na temperaturę

Choinkom nie służą ani wysokie, ani zbyt niskie temperatury. Jeśli była przetrzymywana lub transportowana w temperaturze powyżej +15°C, szybciej opadną jej igły. Podobnie, jeśli kupujemy drzewko przy dużych mrozach, należy przetrzymać je do 12 godzin w pomieszczeniu o niskiej/umiarkowanej temperaturze, a nie wnosić od razu do domu – unikamy wówczas szoku termicznego i w efekcie zniszczenia choinki.

Oceń artykuł (5)
4.2
Komentarze
Dodaj komentarz