Materiał Partnera

Kupujemy dom. Jak wybrać idealną nieruchomość?

Kupujemy dom. Jak wybrać idealną nieruchomość?

Marzysz o własnym domu? A może jesteś już coraz bliżej, aby swoje pomysły przekuć w rzeczywistość? Jeśli tak, na pewno zastanawiasz się, jakimi kryteriami się kierować, inwestując w taką nieruchomość. Czy kupić dom na rynku pierwotnym, a może na wtórnym? Na co zwrócić uwagę, przyglądając się poszczególnym ofertom? Poznaj najważniejsze informacje, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję.

Kupno domu to inwestycja, która wymaga od Ciebie bardzo dużych nakładów finansowych. Ale to nie jedyny powód, dla którego decyzji nie podejmujesz pochopnie. W końcu kupujesz miejsce, w którym spędzisz co najmniej kilkanaście lat swojego życia. A skoro tak, liczy się każdy detal.

Kupno domu – rynek pierwotny czy wtórny?

Pierwsza decyzja, którą musisz podjąć, to ta, czy kupujesz dom na rynku pierwotnym, czy na wtórnym. Jaka jest różnica?

„Nieruchomości z rynku pierwotnego to te, które inwestor nabywa prosto od dewelopera. Jest więc ich pierwszym mieszkańcem, a ponadto może mieć wpływ na ostateczny kształt wykończenia budynku. Rynek wtórny oferuje zaś domy, które miały już właściciela” – wyjaśnia ekspert z firmy #NIERUCHOMOŚCI z Poznania. „Oba typy mają swoje zalety. Dom z rynku pierwotnego to gwarancja wysokiej energooszczędności oraz nowoczesnego układu wnętrz. Za to ten z rynku wtórnego może być usytuowany w atrakcyjnej dzielnicy, w której na nowe inwestycje w nieruchomości nie ma miejsca. Można też często liczyć na korzystniejszą cenę, choć nie jest to reguła”z rynku pierwotnego to gwarancja wysokiej energooszczędności oraz nowoczesnego układu wnętrz. Za to ten z rynku wtórnego może być usytuowany w atrakcyjnej dzielnicy, w której na nowe inwestycje w nieruchomości nie ma miejsca. Można też często liczyć na korzystniejszą cenę, choć nie jest to reguła” – dodaje.

Jak wybrać dom idealny?

Decyzja o tym, czy kupujesz dom z pierwszej ręki, czy z rynku wtórnego, to jedna z wielu, które musisz podjąć. Równie istotne jest określenie m.in.:

  • jaki metraż Cię interesuje – czy wystarczający będzie np. dom typu bliźniak o powierzchni ok. 100 m2, czy raczej bardziej przestronny budynek, w którym będzie mogła zamieszkać wielopokoleniowa rodzina;
  • lokalizacji – zastanów się, czy potrzebny Ci jest dom w Poznaniu, w relatywnie bliskiej odległości od centrum, czy wolisz bardziej kameralną okolicę, która oferuje wiele możliwości rekreacyjnych blisko natury. Sprawdź również, czy okolica domu zagwarantuje Ci dostęp do niezbędnych usług. Mogą być dla Ciebie ważne np. dostępność przedszkola, szkoły czy placówki medycznej;
  • typu zabudowy – poza domami jednorodzinnymi dużą popularnością cieszą się bliźniaki, a także domy szeregowe. Te ostatnie zazwyczaj są najkorzystniejsze cenowo spośród wszystkich dostępnych na rynku pierwotnym.

Jeśli masz wątpliwości, dobrym rozwiązaniem będzie kontakt z profesjonalnym biurem nieruchomości. Ekspert pomoże Ci doprecyzować oczekiwania i wyszuka oferty, które będą z nimi zgodne. Co więcej, ułatwi Ci też przebrnięcie przez wszystkie formalności – tak, aby zakup nowego domu nie był stresujący.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz