Materiał Partnera

Kuchnia w plenerze? W Emdisk znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz

Kuchnia w plenerze? W Emdisk znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz

Lato to okres wielu plenerowych imprez, które zawsze wiążą się także z odpowiednio zaplanowaną strefą gastronomiczną. Jedzenie przygotowane w plenerze może być naprawdę pyszne, pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim sprzętem potrzebnym do jego przyrządzenia. Wszystkie urządzenia niezbędne do udanego gotowania w plenerze znajdziemy w ofercie firmy Emdisk.

Taborety gazowe

Najważniejszy w plenerze, jest dostęp do ognia, który pozwoli na przygotowanie posiłków na ciepło. W nowoczesnej kuchni plenerowej nie może zabraknąć taboretów gazowych. W ofercie firmy Emdisk Marek Wolak, znajdziemy szeroki wybór taboretów gazowych. Każdy taki taboret, to pojedyncze stanowisko, na którym można umieścić garnek lub patelnię. Taborety dostępne są w różnych rozmiarach. Na największych możemy postawić naprawdę ogromną patelnię. Na takim taborecie znacznie łatwiej przygotować gorący posiłek w plenerze, niż na kuchenkach elektrycznych starego typu. Warto się więc wyposażyć w tego typu sprzęt. Taborety gazowe to rozwiązanie, którego nie może zabraknąć na żadnej imprezie plenerowej.

Naczynia do gotowania w plenerze

Do gotowania w plenerze, poza urządzeniami pozwalającymi na dostęp do ciepła, potrzebne są też oczywiście odpowiednie naczynia. W przypadku dużych imprez, musza to być naczynia naprawdę ogromne. Patelnie, garnki i woki, przystosowane do gotowania w takich warunkach, również znajdziemy w ofercie przedsiębiorstwa Emdisk Marek Wolak. Firma zajmuje się sprzedażą patelni do kuchni plenerowych, które mają nawet metr średnicy. Takie naczynia muszą też być lekkie, trwałe i wyposażone w dodatkowe uchwyty, by łatwo można było je przenieść mimo gigantycznych rozmiarów. Wszystko to mają naczynia oferowane przez firmę Emdisk! Dobrym pomysłem jest zrobienie zakupów w zestawie ‐ wtedy zapłacimy mniej ‐ możemy więc kupić w korzystnej cenie zestaw patelni i taboretu gazowego, który wystarczy nam już do przygotowania dużego dania jednogarnkowego.

Grill ‐ król plenerowej kuchni

Myśląc o jedzeniu pod chmurką, trudno zapomnieć o grillu. To właśnie na nim przygotowywane są największe klasyki, takie jak grillowana karkówka, kiełbaski czy szaszłyki. Oczywiście, grill przeznaczony dla punktów gastronomicznych musi być znacznie większy, niż ten, który każdy z nas ma w swoim ogrodzie. Takie urządzenie powinno mieć też specjalną pokrywę, która utrzymuje temperaturę i pozwalana równomierne pieczenie się każdego kawałka mięsa. Za taki grill trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych, jednak jest to inwestycja na lata.

Opracowanie:
Sopot, al. Niepodległości 776 lok. 4
tel. 668 274 040
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz