Które niedziele będą handlowe w 2020 roku?

Które niedziele będą handlowe w 2020 roku?

Zakaz handlu w niedzielę ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Jedni chętnie odpoczywają od zakupów w wolny dzień, inni tęsknią za niedzielną wizytą w galerii. Polacy powoli przyzwyczajają się do nowych reguł, które w życie weszły już w styczniu 2018 roku. Z roku na rok przepisy te jednak się zaostrzają i niedziel handlowych jest coraz mniej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak handel w niedzielę będzie wyglądał w 2020 roku.

Jak zmieniały się przepisy o zakazie handlu?

2020 rok to czas, gdy zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące handlu w niedzielę. Dla przypomnienia zakaz handlowania w dzień wolny od pracy został stopniowo wprowadzany już od 2018 roku. W pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów wszystkie sklepy mogły być otwarte w dwie niedziele każdego miesiąca – pierwszą i ostatnią.

Rok 2019 to kolejne ograniczenia. Do końca tego roku niedzielne zakupy możesz zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. Przed świętami rozpoczyna się zakupowe szaleństwo, dlatego w grudniu 2019 roku takich okazji będzie jednak wyjątkowo więcej. Handel bez ograniczeń będzie możliwy aż w trzy niedziele – 15, 22 i 29 grudnia.

W które niedziele w 2020 roku zrobimy zakupy bez ograniczeń?

W 2020 roku zaostrzeniu ulegają przepisy dotyczące zakazu handlu. Na wizytę w galerii handlowej i zakupy bez limitów będzie można sobie pozwolić wyłącznie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Warto pamiętać, że przepisy przewidują pewne wyjątki. Handlowe będą również dwie niedziele wypadające przed świętami Bożego Narodzenia oraz niedziela poprzedzająca Wielkanoc. 

Niedziele handlowe w 2020 roku:

  • 26 stycznia
  • 5 kwietnia
  • 26 kwietnia
  • 28 czerwca
  • 30 sierpnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Przepisy wskazują, że handel poprzedzający dwa najważniejsze święta będzie ograniczony czasowo. W Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielką Sobotę zrobienie zakupów będzie możliwe wyłącznie do godziny 14:00. Później sklepy muszą zostać zamknięte.

Które sklepy nie obowiązuje zakaz handlu?

Zakaz handlu w niedziele dotyka przede wszystkim galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe. Przepisy przewidują jednak wyjątki. W każdą niedzielę zakupy możemy zrobić w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, sklepach działających przy stacjach benzynowych, kwiaciarniach znajdujących w okolicy cmentarzy, aptekach oraz sklepach oferujących prasę, bilety komunikacji miejskiej oraz wyroby tytoniowe.

Handel bez ograniczeń obowiązuje też w placówkach handlowych znajdujących się na dworcach, lotniskach, przy portach, w hotelach, ośrodkach kultury i sportu. Oferta sklepów w galeriach będzie ograniczona w niedzielę niehandlową, ale klienci będą mogli skorzystać w tym dniu z usług gastronomicznych, siłowni oraz kin znajdujących się na terenie obiektu. Działalność sklepów internetowych również nie została objęta zakazem.

Co grozi za złamanie przepisów o zakazie handlu?

Złamanie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedzielę wiąże się z karą grzywny zgodnie z postanowieniami Ustawy przyjętej przez Sejm. Jeśli ktoś nie dostosuje się do zakazu, może spotkać się z karą w wysokości od tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. Ustawodawca przewidział, że za uporczywe łamanie ustawy sprzedawcy może zostać zasądzona kara ograniczenia wolności. Warto pamiętać, że właściciele sklepów mają prawo do handlowania w każdą niedzielę pod warunkiem, że to oni sami staną za sklepową ladą. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz