Kto wystawia akt zgonu?

Kto wystawia akt zgonu?

Strata bliskiej osoby wiąże się zarówno z dramatycznymi przeżyciami, jak i załatwieniem niezbędnych formalności. Akt zgonu jest konieczny do przeprowadzenia pogrzebu, a także otrzymania zasiłku pogrzebowego. Dowiedz się, jak uzyskać akt zgonu.

Strony www Strony www

Stwierdzenie zgonu – procedura

By uzyskać akt zgonu, potrzebne są odpowiednie dokumenty, w tym karta zgonu. Gdy śmierć najbliższej osoby nastąpiła w domu i wzywamy pogotowie, często pojawiają się wątpliwości, czy ratownik medyczny może potwierdzić zgon? Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 03.08.1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny członkowie podstawowego zespołu ratownictwa medycznego, w tym ratownicy medyczni i pielęgniarki, nie mają uprawnień do formalnego stwierdzenia śmierci, a tym samym wystawienia karty zgonu.

Stwierdzeniem zgonu i wystawieniem karty zgonu może zająć się wyłącznie lekarz. Ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 05.12.1996 r. mówi o tym, że lekarz może stwierdzić zgon na podstawie osobiście wykonanych badań lub sekcji zwłok. Również do obowiązków lekarza należy wystawienie karty zgonu na podstawie badania pośmiertnego.

Akt zgonu – jak uzyskać?

Zanim odbędzie się pogrzeb, należy zgłosić śmierć członka rodziny w odpowiednim urzędzie stanu cywilnego. Termin zgłoszenia wynosi trzy dni od daty wystawienia karty zgonu. Należy pamiętać, że w przypadku śmierci z powodu choroby zakaźnej, zgon trzeba zgłosić w ciągu 24 godzin.

Powiadomić o zgonie może małżonek osoby zmarłej, a także pozostała rodzina, w tym dzieci, wnuki czy rodzice. Istnieje również możliwość zgłoszenia śmierci przez pełnomocnika rodziny. By uzyskać akt zgonu, należy przygotować kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz nasz dokument tożsamości.

Akt zgonu musimy załatwić osobiście po śmierci bliskiej osoby w urzędzie stanu cywilnego właściwym dla miejsca zgonu. Zgłoszenie wniosku o akt zgonu jest bezpłatne. Po zarejestrowaniu otrzymamy od kierownika urzędu stanu cywilnego bezpłatny skrócony odpis aktu zgonu. Po zgłoszeniu śmierci, zmarły zostaje automatycznie wymeldowany, a jego dowód traci ważność.

Wniosek o zasiłek pogrzebowy

Koszty pogrzebu możemy pokryć w całości lub części z pieniędzy uzyskanych z zasiłku pogrzebowego. Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4 000 zł, a czas na złożenie wniosku to 12 miesięcy od daty śmierci lub dnia pogrzebu, jeśli pojawiły się problemy z pochówkiem, np. w związku z identyfikacją zwłok. W załatwieniu formalności związanych z organizacją pogrzebu i otrzymaniem zasiłku pogrzebowego pomagają zakłady pogrzebowe, jednak należy pamiętać, że akt zgonu musimy załatwić osobiście zaraz po śmierci bliskiej osoby.

Źródło: obywatel.gov.pl

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (6)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz