Materiał Partnera

Kryteria wyboru rodzaju instalacji centralnego ogrzewania

Kryteria wyboru rodzaju instalacji centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie to standardowe rozwiązanie w zakresie zapewnienia ciepła w budynkach mieszkalnych. Niezależnie od tego, czy planujemy wymianę starej instalacji czy wykonujemy taką inwestycje w nowo wybudowanym domu, należy dokładnie przemyśleć jej projekt. Wśród kryteriów, na które należy zwrócić uwagę jest sposób wykonania i paliwo, które będzie zużywane w celu wytworzenia ciepła. Co jest ważne do podjęcia ostatecznej decyzji?

Wybór paliwa grzewczego

Wybór rodzaju paliwa wykorzystywanego w kotłach grzewczych ma znaczącą rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w budynku. Wyróżnianiamy systemy grzewcze zużywające: energię elektryczną, gaz płynny, olej opałowy, węgiel, ekogroszek, dawno i biomasę. Wszystkie paliwa charakteryzują sie stosunkowo niską ceną i zapewniają wygodną obsługę systemu ogrzewania. W przypadku elektrycznej instalacji nie musimy martwić się o zapas paliwa a przy stosowaniu do opału drewna nie płacimy podatku. Elektryczna instalacja polecana jest zwłaszcza w małych mieszkaniach lub pomieszczeniach biurowych, gdzie koszty ogrzewania są niskie. Przy ogrzewaniu gazowym mamy dwie możliwości wyboru przyłączy: sieciową lub przydomowy zbiornik. To drugie rozwiązanie jest niezwykle wygodne, wymaga tylko corocznej kontroli. Ekogroszek to ekologiczne paliwo, które spala się do czysta i spełnia zaostrzone normy emisji gazów.

Moc kotła i wybór systemu instalacji

Kiedy już zdecydujemy się, jakim paliwem będziemy ogrzewać budynek, w następnej kolejności należy wybrać rodzaj kotła i jego moc. Przy nowych budynkach pomocny będzie projekt a w starych należy podjąć stosowne obliczenia. Nie należy przesadzać z mocą kotła. Efektywność ogrzewania jest także zależna od ocieplenia budynku i jego stanu fizycznego, jak na przykład szczelne okna. Najtańsza zaś są kotły węglowe. Wyróżniamy cztery systemy wykonywania instalacji centralnego ogrzewania. Wśród nich znajdują się: z zasilaniem kotłem jedno lub dwufunkcyjnym oraz instalacja z ogrzewaniem podłogowym lub z kolektorami słonecznymi. Jeżeli chcemy, aby system ogrzewania wpływał także na dostępność do ciepłej wody wówczas wybieramy kocioł dwufunkcyjny. Montaż ogrzewania podłogowego jest bardziej złożony, ale jego eksploatacja mniej kosztowna. Instalacje solarne złożone z kolektorów słonecznych wybierane są w głównej mierze w celu podgrzewania wody.

Zaprojektowanie systemu centralnego ogrzewania jest ważnym i złożonym procesem. Marcin Lasota świadczy usługi hydrauliczne, w tym także oferuje profesjonalne wykonanie przyłączy systemu grzewczego.

Opracowanie:
Warszyn 35D
tel. 503 612 535
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz