Materiał Partnera

Kryteria wyboru karmy dla kota

Kryteria wyboru karmy dla kota

Karma dla kota jest jednym z głównych czynników, które wpływają na jakość życia naszego podopiecznego. Odpowiednio zbilansowana, dobra pod względem jakości dieta w sposób wydatny wpływa na kondycję fizyczną oraz psychiczną kota. W dobie ogromnej dostępności różnego rodzaju karm warto nieco bliżej przyjrzeć się składnikom, które mają dla kota największą wartość. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy kryteriom wyboru dobrej jakości karmy.

Mięsożerca

Kupując karmę dla kota w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zawartość mięsa. Idealnie jeśli na etykiecie karmy znajdzie się także rodzaj mięsa. To daje nam pewność, że karma faktycznie zawiera mięso z uda, skrzydła czy też piersi. Dieta naszego podopiecznego musi być oparta przede wszystkim na białku oraz tłuszczach. Udział węglowodanów w pożywieniu powinien być ograniczony. Obok mięsa dieta naszego kota musi również uwzględniać pewien udział podrobów zwierzęcych. Kot jako drapieżnik, po upolowaniu swojej ofiary, zjada nie tylko jej mięso, ale także wnętrzności. Dostarczają mu one wielu składników odżywczych w tym minerałów, witamin czy białka. Oczywiście podroby znajdujące się w karmie nigdy nie będą miały takiej samej wartości jak te, które występują w środowisku naturalnym. Warto jednak uwzględnić ten element w składzie karmy. 

Karma bez zbożowa

Karma dla kota nie powinna zawierać składników pochodzenia roślinnego. Producenci bardzo często stosują zboża jako tzw. wypełniacz, który zwiększa objętość karmy. Niestety zboża nie mają dla kotów żadnych wartości odżywczych. Układ pokarmowy kota nie jest przystosowany do trawienia tego typu pokarmów. Biorąc pod uwagę chociażby budowę anatomiczną szczęki łatwo zauważyć, że zęby kota idealnie nadają się do rozrywania i odgryzania części mięsa. Nie są przygotowane do długiego żucia pokarmu roślinnego. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku jelit. U mięsożerców są one dość krótkie i przystosowane do szybkiego procesu trawienia. Zwierzęta roślinożerne posiadają dłuższe jelita, które lepiej radzą sobie z trudno przyswajalnym pokarmem roślinnym. Zawartość zboża w karmie:

  • nie dostarcza kotu wartości odżywczych,

  • niepotrzebnie obciąża jego układ pokarmowy,

  • powoduje dostarczenie zbyt dużej ilości węglowodanów, co odbija się na prawidłowej wadze zwierzęcia.

Tauryna

Ważnym składnikiem, który powinien znaleźć się w dobrej jakości karmie dla kota, jest tauryna. Odpowiada ona za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ale to nie jedyna jej zaleta. Tauryna dosyć wyraźnie poprawia krzepliwość krwi. Dodatkowo przeciwdziała rozwojowi chorób serca. Kupując karmę nie musimy zwracać specjalnej uwagi na ilość tauryny zawartej w pokarmie. W przypadku kota jej przedawkowanie jest w zasadzie niemożliwe.

Na rynku możemy znaleźć ogromną ilość różnego rodzaju pokarmów dla kota. Dokonując wyboru warto skorzystać z sugestii weterynarza, który ma najlepszą wiedzę na temat produktów dostępnych na rynku oraz ich składu. Odwiedzając Przychodnię weterynaryjną w Pruszkowie, prowadzoną przez Janusza Kopackiego, możecie liczyć nie tylko na fachową pomoc medyczną, ale również zalecenia dotyczące optymalnego sposobu odżywiania zwierzęcia.

Opracowanie:
Pruszków, Działkowa 4a
tel. 22 759 96 23
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz