Materiał Partnera

Kryteria wyboru farby do mebli

Kryteria wyboru farby do mebli

Jednym z najprostszych sposobów odnawiania mebli jest ich malowanie. W sklepach budowlanych można znaleźć różne rodzaje farb, które opisane są jako farby do mebli. Warto jednak wiedzieć, że nie są one uniwersalne i typ farby należy dobierać do rodzaju materiału z jakiego wykonany został mebel. Sprawdźcie, jak wybierać farby do mebli.

Farby do mebli – czym kierować się przy ich wyborze?

Na rynku dostępne są różne rodzaje farb do mebli. Wybór tej właściwej powinien być więc dobrze przemyślany.

-Farby do mebli wybiera się względem różnych kryteriów. Jednym z nich jest materiał, który mamy zamiar malować. Innej farby należy bowiem użyć do litego drewna, innej do sklejki, a jeszcze innej do mebli z płyty fornirowej. Dobrze jest więc jeszcze przed wybraniem się na zakupy sprawdzić z jakim rodzajem materiału mamy do czynienia i tę informację wykorzystać w sklepie budowlanym – radzi ekspert z firmy ARSEN..

Farby do mebli – jaką wybrać?

Farby do mebli wybiera się względem ich przeznaczenia. I tak, do mebli drewnianych najlepiej sprawdzają się farby akrylowe, których rozpuszczalnikiem jest woda. W ich przypadku wybierać można spośród szerokiej gamy kolorystycznej i z różnych rodzajów wykończenia (mat, półmat lub satyna z połyskiem). Inną propozycją jest farba kredowa, która przylega nawet do nieoczyszczonej powierzchni, jednak trzeba zabezpieczyć ją lakierem.

Jeśli chcecie pomalować meble z okleiny, musicie liczyć się z dość żmudną pracą. Choć okleina świetnie przyjmuje farbę, to jednak trzeba nałożyć na nią nawet 6 cienkich warstw. Mimo wszystko, gra jest warta świeczki – efekt malowania takich mebli jest niesamowity. Meble z okleiny pomalowane na nowo zyskują zupełnie nowe życie. Wystarczy, że do ich malowania użyjecie farby akrylowej i zabezpieczycie ją warstwą lakieru akrylowego.

Malować można też meble laminowane i meble z płyty fornirowej. W ich przypadku najlepszą opcją jest użycie lakieru przemysłowego i farby kredowej, którą należy dodatkowo pokryć woskiem lub lakierem. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie farby ftalowej (alkidowej), która nie tylko daje doskonałe krycie, ale jest też odporna na działanie warunków atmosferycznych. Z tego względu, farbami ftalowymi można malować meble ogrodowe.

Jaka farba do mebli jest najlepsza?

Wybór najlepszej farby do mebli może być dość kłopotliwy. Przed dokonaniem zakupu warto więc zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Wziąć pod uwagę należy efekt, jaki daje po malowaniu (wykończenie), wydajność, czas schnięcia, odporność (na zmywanie, ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne), paroprzepuszczalność (im jest większa, tym lepiej odprowadza wilgoć) oraz, oczywiście, jej kolor.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz