Artykuł sponsorowany

Kryteria wyboru bramy garażowej

Kryteria wyboru bramy garażowej

Podczas budowy domu brama garażowa znajduje się wysoko na liście zakupowej. Zastanawiając się nad kryteriami wyboru bramy garażowej zazwyczaj chodzi nam po głowie estetyka wykonania oraz system otwierania. Nie są to jedyne cechy bramy, na jakie należy zwrócić uwagę podczas zakupu. W dzisiejszym artykule przedstawimy szczegółowo kryteria wyboru, jakimi powinniście się kierować wybierając bramę do garażu.

Jakie rodzaje bram wyróżniamy?

Pierwszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru bramy garażowej, jest sposób otwierania. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań w tym zakresie. Wśród nich należy wymienić:

  • Bramę segmentową górną, która otwiera się do góry
  • Bramę segmentową boczną, która otwiera się w bok
  • Bramę uchylną, której skrzydło jest podnoszone do góry
  • Bramę rolowaną, której skrzydło jest składane do góry i zawijane w charakterystyczną rolkę
  • Bramę rozwieraną, która składa się z dwóch otwieranych skrzydeł

Największą popularnością cieszą się obecnie bramy segmentowe górne oraz bramy rolowane. Spada za to popularność tradycyjnych bram rozwieranych.

Co wpływa na bezpieczeństwo bramy garażowej?

Bezpieczeństwo to ważne kryterium, które musicie wziąć pod uwagę wybierając bramę garażową. Dobrej jakości produkty powinny być wyposażone we wzmacniane profile oraz obrotowe klamki z ryglem. Modele rolowane posiadają dodatkowe zabezpieczenie w postaci hamulca elektromagnetycznego, który blokuje profil w tzw. wale nawijającym. To sprawia, że złodziej będzie miał duży problem z podważeniem skrzydła bramy.

Podejmując decyzję odnośnie zakupu konkretnego modelu powinniście zwrócić uwagę na jego klasę odporności na włamanie, która jest oznaczana symbolami RC1-RC6. Im wyższa klasa, tym lepsza ochrona przed włamaniem.

Dlaczego termoizolacyjność bramy jest ważna?

Termoizolacyjność odgrywa szczególnie dużą rolę w przypadku ogrzewanych garaży. Ochrona przed stratami ciepła zależy w głównej mierze od zastosowanego ocieplenia oraz szczelności połączeń poszczególnych segmentów. Bardzo ważne jest także połączenie bramy z ościeżnicą. Na termoizolacyjność bramy wpływa także prawidłowy montaż. Im grubszą warstwę ocieplenia posiada brama, tym wyższa jest jej izolacyjność termiczna. Zgodnie z obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła bramy nie powinien przekraczać 1,5 W/(m2xK). Od 2021 roku nie będzie mógł być wyższy niż 1,3.

Jaki system sterowania bramy wybrać?

Coraz częściej bramy garażowe są „doposażane” w systemy sterowania. Automatyka do bram powoli staje się standardem. System automatycznego otwierania i zamykania znacznie podnosi komfort użytkowania bramy. Dlatego podczas zakupu powinniście rozważyć również montaż automatyki do bramy. Sterowanie pilotem docenicie przede wszystkim zimą, kiedy będziecie mogli wjechać do garażu bez wychodzenia z auta. Montaż systemu automatycznego otwierania dodatkowo chroni przed włamaniem. Bramę z takim systemem dużo trudniej podważyć.

A co z estetyką bramy garażowej?

We wstępie do artykułu wspomnieliśmy, że estetyka bramy nie jest najważniejszym kryterium wyboru. Nie oznacza to jednak, że wybierając dane rozwiązanie nie trzeba zwracać uwagi na jego wygląd. Estetyka bramy garażowej jest istotna ponieważ ma niebagatelny wpływ na wygląd całego domu. Wybierając bramę musicie zadbać o to, aby stworzyła spójną całość z bryłą Waszego domu. Producenci najczęściej oferują skrzydła bram w kolorze czarnym, szarym, brązowym lub białym. Panuje zasada, że kolor bramy powinien być spójny z kolorystyką stolarki okiennej i drzwiowej. Kwestią gustu jest wybór bram, których powierzchnia jest gładka lub pokryta fakturą. Coraz bardziej popularne są bramy z dodatkowym oświetleniem.

Wybierając bramę garażową warto skorzystać z oferty firmy WGM, której siedziba mieści się w Chojnicach. Firma prowadzona przez Pana Grzegorza Dymerskiego oferuje szeroki wybór stolarki okiennej, drzwiowej, bram garażowych oraz podłóg.

Opracowanie:
Chojnice, Łużycka 1
tel. 52 334 14 47
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz