Artykuł sponsorowany

Kryteria podziału soczewek okularowych - OPTYK

Kryteria podziału soczewek okularowych - OPTYK

Okulary już dawno przestały być powodem do wstydu. Co więcej, stały się modne a to w połączeniu z ich korzystnym wpływem na jakość widzenia, sprawia, że zyskują wielu zwolenników. Wiele osób zaczęło je nosić z przyjemnością. Przed wizytą u optyka warto poznać kryteria podziału soczewek okularowych, by móc bez problemu wybrać idealne dla siebie. Ważny jest także sposób ich uszlachetnienia. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje soczewek okularowych?

Materiał wykonania soczewki

Pierwszym kryterium podziału soczewek okularowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Pod tym względem możemy wyróżnić soczewki: mineralne (szklane) i organiczne (plasikowe) oraz soczewki z poliwęglanu. Soczewki szklane są najstarszym rodzajem soczewek okularowych, a ich zalety to przede wszystkim mniejsza grubość i odporność na zarysowania. Można je stosować wyłącznie do pełnych opraw, dlatego coraz częściej klienci salonów optycznych wybierają soczewki plastikowe. Te z kolei charakteryzują się niższym ciężarem i brakiem podatności na stłuczenie. Za pomocą nowoczesnych technologii na tego typu soczewki może dodatkowo zostać naniesiona warstwa chroniąca je przed zarysowaniami. Natomiast soczewki z poliwęglanu są twarde i wytrzymałe na urazy mechaniczne. Są odpowiednio chronione podczas upadku i nie niszczą się szybko.

Współczynnik załamania i moc

Kolejny podział soczewek okularowych bierze pod uwagę tak zwany współczynnik załamania światła, czyli indeks. Im wyższy tym soczewka będzie cieńsza. Wartość indeksu klasycznych okularów wynosi około 1,5. Okulary z soczewkami o wyższych indeksach stosuje się w przypadku znacznych wad refrakcji wzroku. Natomiast ze względu na moc i geometrię soczewek okularowych wyróżniamy soczewki: plusowe i minusowe. Są to tak zwane potocznie "plusy" i "minusy". Na ich wybór nie mamy bezpośrednio wpływu, gdyż ich dobór zależy od wady wzroku i jest ustalany przez okulistę, optometrystę lub optyka badającego wzrok.

Konstrukcja i przeznaczenie soczewek

Kolejnym kryterium podziału soczewek jest ich konstrukcja. W tym przypadku wyodrębniamy soczewki sferyczne i asferyczne. Technologia wykonania soczewek sferycznych to popularna metoda bardzo często stosowana przez optyków. Soczewki asferyczne mają znaczenie przy estetyce okularów i zostały wprowadzone po to, by wpływały na nią w korzystny sposób. Okulary z takimi soczewkami nie zniekształcają bowiem oczu. Natomiast ze względu na przeznaczenie i różnicę w budowie soczewek wyróżniamy soczewki: jednoogniskowe, dwuogniskowe i progresywne. Soczewki jednoogniskowe służą do korekcji tylko jednej wady wzroku, zaś progresywne umożliwiają jednoczesną korekcję kilku: dali, bliży i odległości pośrednich.

Wybór soczewek należy w głównej mierze do osoby, która będzie je nosiła. Salon optyczny OPTYK posiada bogatą ofertę soczewek okularowych, z możliwością ich indywidualnego dopasowania do różnych potrzeb klientów. W ofercie salonu znajdziemy także modne oprawki do okularów. Jednak to nie wszystko! Wyjątkowo w salonie tym znajdziemy także usługi fotograficzne, pracujący tam specjaliści wykonają zarówno zdjęcia dowodowe, jak i sesje rodzinne.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

Opracowanie:
Gorzyce, Bogumińska 17
tel. 732 774 191
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz