Materiał Partnera

Kruszywa dekoracyjne i budowlane – specyfika i zastosowanie

Kruszywa dekoracyjne i budowlane – specyfika i zastosowanie

Kruszywo to materiał mający szerokie zastosowanie, bowiem wykorzystywane jest w wielu dziedzinach życia. Najpopularniejsze z nich to budownictwo w kontekście domów oraz jako podłoża pod asfaltowe drogi, ale także jako element dekoracyjny w ogrodach oraz innych miejscach, takich jak miejskie tereny zielone, parki, czy reprezentacyjne deptaki. Podstawowym typem są kruszywa naturalne o pochodzeniu organicznym, mineralnym pozyskiwane ze skał. Czym charakteryzują się i kiedy stosuje się budowlane i dekoracyjne kruszywo?

Materiał budowlany

Kruszywo budowlane to materiał, który stanowi podstawę zapraw murarskich i betonów, a także wykorzystywany jest w szeroko pojętym budownictwie drogowym. Naturalne kruszywo powstaje w dwojaki sposób: poprzez rozdrobnienie w wyniku erozji skał. Wówczas jest to kruszywo żwirowe, czyli np. piaski i żwiry, druga metoda to tak zwane łamanie, polegające na mechanicznym rozdrobnieniu skał litych, występujących w przyrodzie w postaci luźnych okruchów lub odłamów, przy pomocy odpowiednich urządzeń. Dotyczy to głównie miału, klińca, tłuczenia i grysu. W celu dodatkowego uszlachetnienia materiału, czyli usunięcia zanieczyszczeń pylistych w postaci mikroziaren o wielkości do 0,05 mm, poddaje się je procesom przesiewania i płukania. Jak mówią specjaliści ze Składu Kruszyw Sławomira Wrażenia, naturalne kruszywa, które posiadają w swojej ofercie, pozyskuje się poprzez wydobywanie z kopalni, tzw. metodą odkrywkową, a także z den jezior i rzek. Kategoryzację kruszyw można przeprowadzić także pod względem ziarnistości - od drobnych, grubych, przez mieszanki i wypełniacze różniące się wielkością pojedynczych fragmentów materiału. Wykorzystywane w budownictwie kruszywo powinno cechować się wytrzymałością na ścieranie i ściskanie, a przede wszystkim spełniać szereg wymogów i norm, ze względu na konieczność zapewnienia trwałości powstającym budynkom. W przypadku drogowych znaczenia ma współczynnik tarcia oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Dekoracyjne wykorzystanie

Zdecydowanie mniejsze wymagania stawiane są kruszywom dekoracyjnym wykorzystywanym jako efektowne wykończenie terenu. Stosuje się je do budowy nawierzchni ogrodowej, ścieżek, alejek, podjazdów, wytyczenia opaski wokół domu, otoczenia oczka wodnego, a jednocześnie stanowią doskonałe tło dla roślin, więc można nim wyłożyć np. rabaty. Wśród nich można wyróżnić:

  • kamienie ozdobne, np. kora kamienna, różnokolorowe otoczaki, kamienie granitowe, bryły onyksu
  • grysy - dolomitowe, marmurowe, granitowe
  • keramzyt
  • kliniec, tłuczeń, kruszywo kwarcytowe

Kruszywo dekoracyjne bardzo często można również spotkać w przestrzeni miejskiej. Dzięki niemu aranżowane zielone tereny spełniają swoja rolę, stanowiąc ozdobę i zapewniając walory estetyczne. Dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przez rozprzestrzenianiem się chwastów. Różnorodny pod względem kolorystycznym oraz kształtu materiał można znaleźć w ofercie Składu Kruszyw Sławomira Wrażenia. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz