Artykuł sponsorowany

Kremacja zmarłego – jak przygotować i jak przebiega taki pogrzeb?

Kremacja zmarłego – jak przygotować i jak przebiega taki pogrzeb?

Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłej osoby to rodzaj pochówku praktykowany na całym świecie. W Polsce nie jest on powszechnie stosowany, ale coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, przekazując bliskim decyzję w tej sprawie. Czym różni się taki pogrzeb od tradycyjnego? O co powinna zadbać rodzina zmarłego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule.

Przygotowanie do kremacji

Kwestie formalne związane z organizacją pogrzebu nie różnią się w tym przypadku od tradycyjnego pochówku w trumnie. Rodzina zmarłego musi uzyskać kartę zgonu, którą wystawia lekarz. Ona stanowi podstawę do wydania przez Urząd Stanu Cywilnego aktu zgonu. Oba dokumenty potrzebne są do przygotowania zarówno tradycyjnego pogrzebu, jak i kremacji. Często zakład pogrzebowy, taki jak Birawit Dom Pogrzebowy, oferuje w ramach organizacji pogrzebu również dopełnienie formalności w urzędzie czy rozliczenie zasiłku pogrzebowego. Wraz z potrzebnymi dokumentami rodzina zmarłego musi przekazać również pisemną zgodę zmarłego na kremację zwłok.

Choć spopielone ciało po kremacji przechowywane jest w urnie, podczas pogrzebu potrzebna będzie trumna. Przeznaczona ona będzie do umieszczenia w piecu kremacyjnym, dlatego powinna ona być prosta i wykonana z drewna – bez elementów metalowych czy zdobień. Do wewnątrz nie wykłada się żadnych przedmiotów. Dom pogrzebowy zajmuje się przygotowaniem ciała do pogrzebu, w tym garderoby dla zmarłych, ale niekiedy ubranie zastępuje całun. Rodzina ma możliwość pożegnać zmarłego przed dokonaniem spopielenia. Po zakończeniu procesu kremacji prochy umieszczane są w urnie i przekazane najbliższym wraz ze świadectwem kremacji.

Pogrzeb na cmentarzu

Regulacje prawne dotyczące pochówku w Polsce jednoznacznie zakazują przechowywania urny z prochami w innym miejscu niż cmentarz. Zabronione jest także rozsypywane prochów osoby zmarłej na lądzie i morzu. Zmarli mogą być chowani jedynie poprzez złożenie w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach oraz zatopienie w morzu. Urny z prochami mogą również być przechowywane w kolumbariach. W zdecydowanej większości przypadków organizowany jest pogrzeb na cmentarzu. Może on być przeprowadzony w obrzędzie religijnym lub mieć charakter świecki. Wyznanie, do jakiego należał zmarły, ma tu ogromne znaczenie ze względu na różny stosunek poszczególnych religii do kremacji.

Katolicyzm pozwala na kremację w sytuacjach wyjątkowych i uzasadnionych ważnymi okolicznościami pod warunkiem, że spopielenie zmarłego nie stanowi manifestacji braku wiary w zmartwychwstanie. Od końca lat 90. Kościół pozwala na odprawianie mszy pogrzebowej nad urną zmarłego, a obecnie wiele cmentarzy katolickich ma specjalne wydzielone miejsca pochówku urn. Kremacja jest powszechnie akceptowana w wyznaniach protestanckich oraz przez Świadków Jehowy. Ten rodzaj pochówku jest zakazany w ortodoksyjnym judaizmie, islamie i prawosławiu. Dla buddyzmu natomiast spopielenie służy ukazaniu przemijalności i nietrwałości ludzkiej egzystencji. Kremacja stosowana jest również w hinduizmie. Alternatywę dla pogrzebu w obrządku religijnym stanowią coraz częściej wybierane przez Polaków pogrzeby świeckie, które prowadzi Mistrz Ceremonii.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz