Materiał Partnera

Kostka granitowa a betonowa - którą wybrać?

Kostka granitowa a betonowa - którą wybrać?

Kostka brukowa to bardzo estetyczne i funkcjonalne wykończenie podjazdu, chodnika i przydomowego parkingu. W sklepach budowlanych dostępnych jest wiele produktów tego typu, a wśród nich najpopularniejsze są kostki granitowe i betonowe. Którą wybrać? Jakie są ich wady i zalety?

Trwała i piękna

Kostka brukowa to świetnie rozwiązanie wykończenia ścieżek i placów, także przy domach jednorodzinnych. Ma wiele zalet - przede wszystkim pozwala na estetyczne utwardzenie podłoża. Charakteryzuje się odpornością na warunki atmosferyczne i jest łatwa w ułożeniu. W razie zniszczenia, można wymienić jej poszczególne elementy. Dzięki różnorodności kształtów i kolorów, można z kostki brukowej stworzyć niezwykłe mozaiki.

Niezależnie od tego, na jaki typ kostki brukowej się zdecydujemy, do jej ułożenia koniecznie zatrudnijmy najlepszych na rynku fachowców, takich jak Bruk-Dawpol Usługi Brukarskie Dawid Połczyński. Nawet najpiękniejsza kostka brukowa, gdy będzie nierówno położona, nie będzie spełniać swoich zadań, dlatego nie warto oszczędzać zarówno na materiale, jak i na pracy specjalistów.


Na rynku dostępne jest wiele typów kostek brukowych, a wśród nich prym wiodą te z betonu i granitu. Jakie są ich właściwości i czym się różnią?

Kostka brukowa granitowa

Kostki brukowe z granitu jest odporniejsza na uszkodzenia. Nadaje się na podjazdy dla samochodów, bardzo powoli tracąc pierwotny wygląd. Nie straszne jej nawet skrajne warunki atmosferyczne - jest mrozoodporna, co przekłada się na jej wygląd, brak kruszenia i spękań. Nie zniszczy jej chemia, ani sól, a dodatkowo nie chłonie tłuszczy i smarów. Będzie idealnym wyborem na przydomowe placyki parkingowe, na których samochody będą nie tylko stały, ale też będą myte czy naprawiane.

Granit jest też dostępny w wielu różnych barwach, co pozwala na tworzenie oryginalnych i nietypowych mozaik i wzorów. Ten typ kostki też dostać w wielu kształtach i rozmiarach.

Te wszystkie zalety, jakie kostka brukowa z granitu posiada nad swoim betonowym odpowiednikiem przekładają się oczywiście na cenę. Granitowe kostki brukowe są droższe zarówno, jeśli chodzi o materiał, jak i ich ułożenie. Jest to jednak inwestycja na długie lata.

Kostka brukowa betonowa

Stworzone z betonu kostki brukowe są zdecydowanie mniej odporne, niż te z granitu. Nie nadają się na podjazdy czy parkingi, bo szybko będą się niszczyć i pękać. Są dostępne w mniejszej ilości kolorów i kształtów, ale mają inną zaletę - można je malować! Dzięki temu kreatywni właściciele mogą przy domu stworzyć wspaniałe dzieła sztuki. Dodatkowo kostki betonowe są gładsze, nie mają nierówności i ostrych krawędzi - czego nie można powiedzieć o tych z granitu. Kostki brukowe z betonu są tańsze i można je próbować ułożyć samodzielnie. Musimy liczyć się jednak z tym, że po wcale nie długim czasie będziemy musieli je wymienić, więc długoterminowo ich koszt może być podobny do jednorazowego położenia granitu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz