Materiał Partnera

Korony na zęby – jak dopasować je do swoich potrzeb?

Korony na zęby – jak dopasować je do swoich potrzeb?

Zęby niszczą się nie tylko przez nieodpowiednią higienę lub jej brak. Przyczyną wzmożonej próchnicy czy wypadania, mogą być również różnego rodzaju choroby oraz niedobory witamin. Zamiast z zawstydzeniem ukrywać swój uśmiech, lepiej zdecydować się na perfekcyjnie wykonane, estetyczne korony. Co trzeba wiedzieć, zanim pójdzie się na pierwszą wizytę do protetyka?

Czym są korony?

Korony zębowe są swego rodzaju nakładką na uszkodzone i brzydko wyglądające zęby. W przeciwieństwie do protez nie są one alternatywą dla uzębienia, a tylko jego wzmocnieniem i ochroną. Nim podejmie się decyzję o założeniu koron, należy bezwzględnie wyleczyć wszystkie objęte próchnicą zęby, aby uniemożliwić dalszy jej rozwój w jamie ustnej. Korony nie powinny służyć jako maskowanie problemu!

Rodzaje koron na polskim rynku

Obecnie na polski rynku występuje wiele różnorodnych odmian koron, które różnią się od siebie sposobem wykonania, a także funkcjonalnością. By odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb, należy dobrze przemyśleć – czego oczekuje się od koron? Ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, do najpopularniejszej grupy należą korony porcelanowe na metalu. Kolejnym rodzajem są korony ceramiczne, które swoim wyglądem perfekcyjnie odzwierciedlają naturalny wygląd zębów. W przypadku koron pełnoceramicznych mało kto zorientuje się, że nie są one prawdziwym uzębieniem. Nieco droższym rozwiązaniem będą korony cyrkonowe, docinane komputerowo z jednego, stałego elementu wykonanego z cyrkonu. Dla osób uczulonych na metale są dostępne również korony modelowane z materiałów termoplastycznych.

Wybór protetyka

Najlepszym kryterium decydującym o wyborze protetyka są po prostu dobrze wykonane przez niego prace. Efekty pracy i referencje protetycy często przedstawiają na swojej stronie internetowej. Dość popularna w sieci firma Smile DESIGN oferuje nie tylko korony bardzo dobrej jakości, ale też piękne wizualnie, niemal w 100% imitujące prawdziwe uzębienie.  Można również podpytać znajomych, których korony bardzo nam się podobają o miejsce ich wykonania.

Przygotowanie do wizyty u protetyka

Pierwsza wizyta u protetyka zwykle ma przebieg czysto teoretyczny. Porozmawia on z pacjentem o oczekiwaniach wobec koron, przedstawi poszczególne ich rodzaje, a także skontroluje stan uzębienia. Jeśli zęby nie będą w dobrym stanie, może najpierw zlecić ich wyleczenie oraz zdjęcie rentgenowskie całej szczęki. W przypadku jakiejkolwiek choroby związanej z uzębieniem (np. osteoporozy), należy zabrać historię leczenia i już przy pierwszej wizycie poinformować o niej protetyka. Może zdarzyć się, że protetyk odmówi wykonania koron, jednak są to naprawdę rzadkie przypadki. Przeciwwskazaniem do noszenia koron zwykle są nadmiernie wyniszczone zęby oraz zaawansowana parodontopatia.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz