Koronawirus a seniorzy – porady dla osób starszych

Koronawirus a seniorzy – porady dla osób starszych

Koronawirus SARS-Cov-2 to przyczyna choroby określanej jako COVID-19. Do głównych symptomów zalicza się wysoka temperatura, kaszel czy duszności. Chociaż zaobserwowano niewielką śmiertelność (około 2-3% ofiar koronawirusa) oraz ciężki przebieg u około 15-20% chorych, warto się zapoznać z obowiązującymi zaleceniami. Szczególnie że narażeni na ciężką postać wirusa są seniorzy. Sprawdź, jak postępować, aby uchronić się przed zarażeniem.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Domowa kwarantanna, czyli zostań w domu i dbaj o siebie

Ponieważ koronawirus jest w Polsce, a od 14 marca 2020 roku obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, wiążące się z ograniczeniem transportu oraz funkcjonowania zakładów pracy i zakazem organizowania widowisk czy zgromadzeń ludności, służby sanitarne, a także media apelują o pozostanie w domach i odbyciu kwarantanny. W związku z tym zaleca się przebywanie w domu. W sytuacji, jeśli konieczne jest wyjście, należy pamiętać o zachowaniu dystansu w przypadku chorej, przejawiającej objawy COVID-19. Zalecana odległość to około 1-1,5 metra. Jeśli kichasz lub kaszlesz w miejscu publicznym bądź w towarzystwie innych domowników, zakrywaj usta i nos chusteczką – którą następnie wyrzucisz – lub zgiętym łokciem. Następnie umyj dokładnie ręce mydłem i wodą lub zdezynfekuj preparatem zawierającym alkohol. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. W tym czasie zdrowo się odżywiaj i nawadniaj organizm – 2 litry wody to dzienna norma. Jeśli jesteś osobą samotną i boisz się zarażenia, poproś na przykład sąsiada lub członka rodziny o zrobienie za Ciebie zakupów (najlepiej na 2 tygodnie). Możesz je także wykonać przez Internet.

Prawidłowa higiena to podstawa

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, dlatego konieczne jest szczególne dbanie w tym czasie o higienę. Dlatego pamiętaj o częstym myciu rąk za pomocą wody z mydłem, którą możesz połączyć z dezynfekcją środkami mającymi w składzie alkohol (co najmniej 60-70%). Prawidłowe mycie rąk powinno trwać 30 sekund. Według instrukcji zamieszczonej przez Główny Inspektorat Sanitarny właściwie przeprowadzona czynność składa się z 6 etapów:

  1. Zwilżenia ciepłą wodą – użyj mydła w płynie (lub kostce) i zastosuj na zagłębienie dłoni
  2. Zmydlenia – obu wewnętrznych części, a następnie palców (przez ich splecenie)
  3. Namydlenia – kciuków (jedną, a potem drugą ręką – na przemian)
  4. Oczyszczenia grzbietów – namydlenia wierzchu jednej dłoni z drugim (na przemian)
  5. Umycia nadgarstków – namydlenia obydwóch
  6. Spłukania mydła wodą – i wysuszenia

Ważne: Należy pamiętać o oczyszczeniu paznokci, opuszków i szczelin między palcami.

Koniecznie, aby czyścić i dezynfekować często dotykane powierzchnie na przykład biurko czy inne elementy mebli. Używaj wody, detergentów oraz preparatów do dezynfekcji. Dezynfekuj szczególnie często telefon komórkowy i ogranicz jego użytkowanie w trakcie spożywania posiłków. Ekran i powierzchnię możesz czyścić nasączonymi preparatem dezynfekującym chusteczkami. Unikaj również kontaktu zanieczyszczonych rąk z oczami, nosem i ustami, aby nie przenosić ewentualnego wirusa.

Bądź na bieżąco i korzystaj z pomocy

Najnowsze informacje o koronawirusie zamieszczone w Internecie (jeśli korzystasz z komputera lub laptopa) lub mediach (telewizji czy w radiu) pozwolą Ci być na bieżąco. W ten sposób będziesz mógł śledzić statystyki. Korzystaj tylko ze sprawdzonych źródeł wiedzy, czyli witryn takich jak Głównego Inspektoratu Sanitarnego czy Ministerstwa Zdrowia. Dodatkowo:

  1. Przygotuj listę ważnych numerów telefonów – do rodziny, znajomych, sąsiadów, pracodawcy, współpracowników, lekarzy, organizacji czy szkoły Twojego dziecka
  2. Pozostań w kontakcie – telefonicznym lub mailowym z bliskimi, znajomymi czy sąsiadami 

Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa, koniecznie zgłoś się do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub zadzwoń pod numer: 800 190 590. Potrzebujesz pomocy? Zgłoś się do Urzędu Wojewódzkiego bądź Ośrodka Pomocy Społecznej.

Źródła:GIS, Dziennik Ustaw

Opracowanie:
Izabela
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz