Artykuł sponsorowany

Konserwacja dzieł sztuki – usługi konserwatorskie

Konserwacja dzieł sztuki – usługi konserwatorskie

Zabytki i dzieła sztuki wraz z upływem czasu narażone są na działanie szkodliwych dla nich warunków atmosferycznych, takich jak wilgoć, światło czy temperatura, w związku z tym z upływem czasu niszczeją. Zdarzają się również przypadki, gdy dochodzi do ich urazów mechanicznych. Aby przywrócić dawną świetność antyków, zabytków oraz dzieł sztuki stosuje się zabiegi zwane konserwacją. Zobacz, na czym polegają.

Czym jest konserwacja?

Konserwacja wiąże się głównie z ochroną i zabezpieczeniem zabytkowych obiektów - pod pojęciem konserwacji rozumie się bowiem szereg działań, których celem jest sprawnie, że dzieło artystyczne pozostanie w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. Pod nazwą konserwacji kryją się także zabiegi, służące jak najskuteczniejszemu odwróceniu skutków procesu degradacji. Konserwatorzy dzieł sztuki, tacy jak pan Jakub Tomaszewski z Krakowa w swojej pracy kierują się ścisłymi zasadami tak, by zabiegi przeprowadzone zostały z jak najmniejsza ingerencją i przyniosły jak najlepsze skutki. Główną zasadą pracy konserwatora jest wykonanie podczas konserwacji dzieła jak najmniejszej liczby działań oraz przeprowadzanie zabiegów w taki sposób, aby ich skutki można było odwrócić.

Warto zwrócić uwagę na to, że konserwacja to proces mający charakter zachowawczy, który jedynie pomaga w utrzymaniu najlepszego stanu obrazu czy budowli. Do uzupełniania powstałych już braków stosuje się inne działania, na przykład restaurację.

Konserwacja obrazów

Pod wpływem czasu i warunku atmosferycznych obrazy ulegają niszczeniu. Ich kolory blakną, a płótna pokrywają się warstwą zanieczyszczeń. Aby przywrócić im pierwotny wygląd, konserwatorzy stosują różnego typu działania.

Pierwszym etapem konserwacji obrazu jest przeprowadzenie badań archiwalnych i ustalenie wieku oraz wartości dzieła. Następnie przystępuje się do działań mających na celu przywrócenie dziełu dawnej świetności. W tym celu konserwator delikatnie zdejmuje  wierzchnią warstwę pyłu, starając się nie zniszczyć tekstury obrazu, używa także promieni rentgenowskich, w celu usunięcia rozwijających się na powierzchni wiekowego dzieła mikroorganizmów.

Inne, bardziej skomplikowanych metody stosowane podczas zabiegu konserwacji wymagają od konserwatora użycia środków chemicznych. Zazwyczaj są to zabiegi kwasowe, za pomocą których skuteczniej niszczy się mikroorganizmy albo zdejmuje wierzchnią warstwę obiektu, co pozwala na przywrócenie jego oryginalnego wyglądu.

Renowacja i konserwacja zabytkowych mebli

Często osoby zajmujące się konserwacją dzieł sztuki oferują także renowację oraz konserwacje zabytków. Warto skorzystać z takiej usługi, jeśli posiadasz w domu wiekowe meble, które nie zachęcają swoim wyglądem. Sprawny konserwator przywróci im dawny wygląd i sprawi, że znów zachwycać będą swoją elegancją.

Konserwacja zabytkowych mebli to proces, który wykonać musi specjalista, ze względu na konieczność stosowania specjalistycznych, bezpiecznych dla mebli środków oraz odpowiednich technik, zależnych od epoki, z której pochodzą nasze antyki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz