Materiał Partnera

Konsekwencje błędnie wystawionej faktury VAT

Konsekwencje błędnie wystawionej faktury VAT

Najnowsze przepisy prawne obowiązujące w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Błędna faktura VAT nie różni się niczym od faktury VAT, która została sfałszowana. Niezależnie od tego, czy dokument został podrobiony, czy też zawiera nieprawidłowe dane, za jego używanie grożą podobne kary. Mimo tego ilość błędnie wystawionych (lub świadomie sfałszowanych) faktur VAT pozostających w obiegu jest bardzo duża.

Czym grozi błędne wystawienie faktury VAT?

Ilość błędnych lub fałszywych faktur VAT pozostających w obiegu wynika po części z dotychczasowej bezkarności całego procederu. Do marca 2017 roku – kiedy w życie weszły art. 270a i 271a kodeksu karnego – kary za korzystanie z tego rodzaju dokumentów zwykle po prostu nie następowały. Jeśli natomiast były nakładane, ich wymiar był niewspółmierny do popełnionego czynu. Zgodnie z wymienionymi zapisami prawnymi sytuacja ta uległa dużej zmianie. Obecnie wystawienie lub zaewidencjonowanie faktury, której treść jest niezgodna z rzeczywistością, grozi karą pozbawienia wolności do 8 lat. Widać więc, że wystawiania błędnych faktur powinniśmy unikać za wszelką cenę. Pomoże w tym biegłe biuro rachunkowe, takie jak FHU Duet s.c. Biuro księgowo-rachunkowe, zajmujące się kompleksową obsługą zagadnień księgowych dla firm oraz osób fizycznych.

Błędnie wystawiona faktura a zarzuty w postępowaniu sądowym

Jeśli błąd na fakturze VAT nie został popełniony intencjonalnie, nie mamy powodów do paniki. W przypadku, gdy postawione zostaną zarzuty, to prokuratura musi zgromadzić dowody na popełnienie przestępstwa. Postępowanie sądowe jest jednak stresujące i uciążliwe, a także wymaga od nas wielu wyrzeczeń. To dodatkowe wyzwanie wpłynie nie tylko na działanie naszej firmy, ale także na życie prywatne. Dbając o to, by faktury były wystawiane prawidłowo, musimy przede wszystkim pomyśleć o skorzystaniu z usług renomowanego biura rachunkowego. Składane deklaracje podatkowe, odpowiednie księgowanie środków i prowadzenie ewidencji to podstawy, na których opiera się obsługa finansowa każdej firmy. To one pomogą nam w kryzysowej sytuacji, gdy staniemy przed koniecznością wyjaśnienia sprawy. Najlepiej jednak, by w ogóle do niej nie doszło – w tym również pomogą eksperci zajmujący się księgowością. Pozwoli to na zmniejszenie niechlubnych statystyk. Obecnie nawet co dwudziesta faktura może być wystawiana błędnie, a w niektórych branżach korekty wymagają właściwie wszystkie tego rodzaju dokumenty. Nie warto dokładać do tego procederu swojej cegiełki.

Opracowanie:
Łódź, Niemojewskiego 12
tel. 42 613 12 51
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz