Artykuł sponsorowany

Komu zlecić rozbiórkę budynku i jaki jest tego koszt?

Komu zlecić rozbiórkę budynku i jaki jest tego koszt?

Rozbiórka to ostatni moment istnienia danego obiektu budowlanego. Zgodnie z przepisami prawa czynność ta traktowana jest jako rodzaj robót budowlanych. Wiąże się to oczywiście ze zdobyciem stosownych uprawnień na wyburzenie budynku. Komu zlecić rozbiórkę wybranego obiektu budowlanego i na jaki koszt należy się nastawić?

Wyburzanie czy rozbiórka?

Niejednokrotnie można spotkać się ze stwierdzeniem, że wyburzanie i rozbiórka to dwie zupełnie różne czynności. Zwolennicy takiego rozróżnienia sugerują, że w trakcie rozbiórki budynku możliwe jest odzyskanie niektórych materiałów, które zostały użyte do jego budowy. Wyburzenie zaś równoznaczne jest z całkowitą likwidacją obiektu. Trzeba jednak podkreślić, że w praktyce oba terminy używane są zamiennie.

Rodzaje rozbiórki budynków

Wśród typów wyburzeń można wyróżnić rozbiórkę ręczną i maszynową. Ręczne wyburzanie obiektu trwa dłużej, ale często jest też bardziej opłacalne. Właściciel może wykorzystać ponownie niektóre elementy konstrukcji lub też je spieniężyć. Trzeba jednak pamiętać, że ręczna rozbiórka dotyczy jedynie budynków, które powstały z niezbyt wytrzymałych materiałów. W każdym innym wypadku trzeba będzie skorzystać z rozbiórki maszynowej, która przeprowadzana jest przez wyspecjalizowaną firmę budowlaną taką jak np. Techmax. Rozbiórka maszynowa odbywa się z użyciem maszyn takich jak spychacz, dźwig czy koparka. Dzięki temu likwidacja budynku może zakończyć się w kilka dni.

Koszty związane z rozbiórką budynku

Wydatek, jaki poniesiemy za całościową likwidację obiektu budowlanego, zależny jest od wielu czynników. Do najważniejszych należy kubatura budynku, czyli jego objętość. Nie bez znaczenia jest także grubość ścian danego obiektu oraz jego wysokość. Do pozostałych wytycznych, które mają wpływ na ostateczny koszt rozbiórki należą:

  • rodzaj konstrukcji budynku,
  • stopień skomplikowania prac wyburzeniowych,
  • gruz pozostały po budynku,
  • odległość miejsca, w które trzeba będzie wywieźć gruz.

Wywozem gruzu po rozbiórce bardzo często zajmuje się firma rozbiórkowa, z usług której korzystamy. Trzeba jednak zadbać o to, by w umowie została zawarta opłata za wywóz pozostałości po rozbiórce.

Ciężko jest jednoznacznie określić całościowy koszt, związany z wyburzeniem budynku. Warto jednak powierzyć to zadanie rzetelnej firmie budowlanej, która w sposób kompleksowy zadba o całe przedsięwzięcie. W tym celu dobrze jest zapoznać się z opiniami o działalności danego przedsiębiorstwa, które dostępne są chociażby na wielu forach internetowych. Doświadczenie w branży, nowoczesne zaplecze technologiczne i wykwalifikowana kadra pracownicza to czynniki, na które powinniśmy zwrócić największą uwagę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz