Artykuł sponsorowany

Kominek z płaszczem wodnym od Marpol Kominki – rozwiązanie idealne na zimę?

Kominek z płaszczem wodnym od Marpol Kominki – rozwiązanie idealne na zimę?

Rosnące ceny paliw grzewczych są utrapieniem wielu właścicieli domów jednorodzinnych. Dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach ogrzewanie biomasą w różnej postaci i ma to niewątpliwie pozytywny wpływ zarówno na zasobność portfela posiadacza odpowiedniego pieca, jak i również na środowisko naturalne. Innym, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, jest instalacja kominka z płaszczem wodnym, lub przystosowanie istniejącego paleniska do cyrkulacji ogrzanej ogniem wody. Więcej na ten temat opowie specjalista z Marpol Kominki.

Budowa i zasada działania płaszcza wodnego

Wkłady kominkowe ogrzewające wodę posiadają dwuścianową komorę (stalową lub żeliwną) okalającą go z tyłu i po bokach lub znajdującą się w jego górnej części. To w tej komorze znajduje się woda, której cyrkulacja zapewnia stały dopływ gorącej wody do kaloryferów, tym samym ogrzewając pomieszczenia. Obieg wody musi być wspomagany odpowiednią pompą elektryczną zapewniającą jej ciągłą cyrkulację, co wraz z wężownicą doprowadzającą zimną wodę zapobiega przegrzaniu wody; aby zapewnić ogrzewanie domu w przypadku braku elektryczności konieczne jest zainstalowanie awaryjnego agregatu wytwarzającego prąd. Niewątpliwą zaletą kominka z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystania istniejącego układu rur pracującego z systemem centralnego ogrzewania, co pozwala zarówno na jednoczesną pracę obu systemów, jak i używanie wyłącznie jednego obiegu grzewczego. Dodatkowym atutem przemawiającym za tego rodzaju instalacją jest możliwość jednoczesnego ogrzewania wody bieżącej. W większości instalacji stosuje się również zbiornik wodny o pojemności od 300 do 1000 litrów, który gromadzi ogrzaną wodę i transportuje ją do kaloryferów w miarę zapotrzebowania. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w palenisku kominka odbywa się poprzez podłączenia go z wylotem komina i zainstalowanie przepustnicy regulującej ilość powietrza. 

Opłacalność instalacji kominka z płaszczem wodnym

Drewno jest wciąż najtańszym paliwem grzewczym w Polsce i może być ekonomiczną alternatywą dla pieców olejowych, gazowych i węglowych. W myśl przepisów obowiązującego prawa kominek nie może być jedynym źródłem grzewczym w domu, dlatego konieczne jest posiadanie centralnego ogrzewania lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jak tłumaczy specjalista z firmy Marpol Kominki, zajmującej sie między innymi kominkami z płaszczem wodnym, wszyscy klienci, którzy je zamontowali zanotowali spore oszczędności w stosunku do używania wyłącznie tradycyjnego systemu ogrzewania. W porównaniu z instalacjami DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza), niewątpliwym czynnikiem zmniejszającym koszty inwestycji jest możliwość wykorzystania istniejącego układu rur i kaloryferów. Budowa kominka z odpowiednią mocą grzewczą w stosunku do powierzchni domu (wartości te wahają się zazwyczaj pomiędzy 3 kW a 40 kW) zapewni szybkie nagrzanie pomieszczeń mniejszym nakładem finansowym, niezależenie czy będzie on głównym źródłem ciepła, czy tylko będzie pełnił funkcje dogrzewcze.

Najlepsze kominki

Firma Marpol Kominki, zlokalizowana w Raciborzu, działa na rynku od 1998 roku, specjalizując się w branży kamieniarskiej i kominkowej. Przedsiębiorstwo oferuje swoim klientom szeroki wachlarz usług, obejmujących produkcję oraz montaż kominków z kamienia. W ramach swojej oferty, Marpol Kominki przygotowuje indywidualne projekty kominków, dostarcza wizualizacje 3D i realizuje zamówienia zgodnie z życzeniem klienta. Dodatkowo firma proponuje także wyroby z kamienia, takie jak schody, parapety czy blaty.

Opracowanie:
Racibórz, Rybnicka 13
tel. 604 284 735
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz