Materiał Partnera

Klimatyzacja w samochodzie nie działa? Oto kilka możliwych przyczyn awarii

Klimatyzacja w samochodzie nie działa? Oto kilka możliwych przyczyn awarii

Niemal wszystkie samochody jeżdżące dziś po naszych drogach są już wyposażone w klimatyzację. Trudno sobie wyobrazić, jak można przetrwać letnie stanie w korkach bez układu klimatyzacyjnego. Niestety, czasem klimatyzacja przestaje chłodzić tak, jak powinna. Jeśli temperatura w aucie nie spada mimo włączonej klimatyzacji, prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią. Jak sobie z nią poradzić?

Najważniejszy jest czynnik chłodzący

Za chłodzenie w układzie klimatyzacyjnym odpowiada czynnik chłodzący. Bez niego nasza klimatyzacja nie działa. Bardzo często, kiedy kierowcy skarżą się na spadek efektywności pracy klimatyzacji, powodem jest właśnie nieodpowiednia ilość czynnika. Jeśli jest go już za mało, klimatyzacja nie będzie w stanie ochłodzić wnętrza naszego auta do pożądanej przez nas temperatury. Trzeba pamiętać o regularnym uzupełnianiu czynnika chłodzącego także dlatego, że wymieszany jest on z olejem, który z kolei odpowiada za odpowiednią pracę sprężarki w układzie klimatyzacyjnym – jeśli zapomnimy o uzupełnieniu czynnika chłodzącego, będziemy mieć nie tylko problem z chwilowym podniesieniem się temperatury w naszym aucie, ale także z zepsutą sprężarką, a to już poważniejszy problem. Konserwacją i naprawą układów klimatyzacyjnych w samochodach zajmuje się na przykład firma Gastal Andrzej Sakowicz.

Nieszczelna instalacja

Drugim ważnym powodem nieodpowiedniego chłodzenia w naszym aucie może być po prostu nieszczelny układ klimatyzacyjny. Przez szczeliny czynnik chłodzący szybciej ucieka, przez co odpowiednie chłodzenie jest po prostu niemożliwe. Dlatego bardzo ważne jest regularne prowadzenie przeglądów klimatyzacji. Powinniśmy to robić przynajmniej raz w roku. Serwisanci wyczyszczą naszą klimatyzację, przez co będzie lepsza dla naszego zdrowia i dokładnie sprawdzą każdy jej element, by mieć pewność, że cała instalacja jest szczelna i bezpieczna.

Chłodnica i parownik

To dwa ważne elementy klimatyzacji – tak zwane wymienniki ciepła. Chłodnicę w układach klimatyzacyjnych nazywa się także skraplaczem. Jej awaria często powoduje poważne kłopoty z działaniem klimatyzacji. Chłodnica może się uszkodzić mechanicznie lub być po prostu zabrudzona, przez co nie będzie działać jak należy. Parownik to drugi wymiennik ciepła – to w nim czynnik się rozpręża, co powoduje silny spadek temperatur. To wtedy na parowniku osiadają krople wody. Czasami spływają one pod samochód, tworząc plamy, ale to normalne. Problemem jest jednak to, że wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, dlatego niezbędne jest regularne czyszczenie klimatyzacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz