Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja w biurze a obowiązki pracodawcy

Klimatyzacja w biurze a obowiązki pracodawcy

Idzie lato, a temperatury za oknem rosną. Czasem do poziomu, który jest ciężki do zniesienia. Jednym pracownikom biurowym aż tak to nie przeszkadza, gdyż spędzają osiem godzin w klimatyzowanych pomieszczeniach; innych nadchodzące upały martwią, bo pracodawca nie zapewnił im podobnych udogodnień. Jakie są obowiązki pracodawcy, jeśli chodzi o klimatyzację? Czy pracodawca ma w ogóle obowiązek zapewnić pracownikom klimatyzację?

W biurze znajduje się klimatyzacja? Pracodawca musi o nią odpowiednio dbać

Jeśli pracodawca zdecydował się na montaż klimatyzacji biurowej, polskie przepisy nakładają na niego określone obowiązki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 1997 r. Nr 129, poz. 844, z późn. zm.) pracodawca jest zobowiązany do:

  • dbania o urządzenia i instalacje klimatyzacyjne w taki sposób, by nie dopuścić do ich awarii,
  • stosowania środków, które ograniczą natężenie rozprzestrzeniania się hałasu i drgań wywołanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych.

Ponadto:

  • strumień powietrza z klimatyzacji nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy,
  • klimatyzację należy stosować w taki sposób, by nie dochodziło do powstawania przeciągów, wyziębienia oraz przegrzewania pomieszczeń pracy,
  • powietrze doprowadzane przez klimatyzację powinno być wolne od pyłów i innych zanieczyszczeń szkodliwych dla człowieka.

Czy pracodawca jest zobowiązany zapewnić klimatyzację?

Odpowiedź na to pytanie, ku rozczarowaniu pracowników, jest niestety przecząca ­– wyjaśnia specjalista z firmy WASO KLIM, która zajmuje się montażem klimatyzacji w różnego rodzaju obiektach, w tym w pomieszczeniach biurowych. Żaden przepis polskiego prawa nie zobowiązuje pracodawcy do instalacji klimatyzacji w biurze. Choć w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1997 roku znajduje się zapis o minimalnej temperaturze, która powinna panować w miejscu pracy i jest to 18 stopni Celsjusza, nie wskazano w nim temperatury maksymalnej. Jedynie pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni – dodaje.

Kodeks pracy precyzuje jednak, że pracodawca jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych oraz higienicznych warunków pracy, wykorzystując w tym celu najnowsze osiągnięcia nauki i techniki, a rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.) podaje, że optymalna temperatura w pomieszczeniach biurowych to 20 stopni Celsjusza. Jeśli jest ona znacząco wyższa, pracownicy powinni upomnieć się o montaż klimatyzacji, dzięki czemu będą mogli efektywnie wykonywać swoje obowiązki. Firma nie poniesie strat związanych z obniżoną wydajnością pracowników, więc będzie to korzystne także dla pracodawcy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz