Materiał Partnera

Klimatyzacja w aucie a koszty

Klimatyzacja w aucie a koszty

W dzisiejszych czasach posiadanie klimatyzacji w samochodzie stało się podstawowym minimum, jeśli chodzi o wyposażenie. Sprawnie działająca klimatyzacja zapewnia znaczne zwiększenie komfortu jazdy. Ile kosztuje montaż klimatyzacji w starszych modelach samochodu oraz jakie są koszty eksploatacji?

Okiem eksperta

Lato w Polsce potrafi zaskoczyć naprawdę wysokimi temperaturami, a wtedy w samochodzie z pewnością przyda się klimatyzacja, zwłaszcza jeśli wyruszamy w dalszą trasę. Koszty eksploatacji klimatyzacji zależą od tego, w jaki sposób dbaliśmy o układ klimatyzacyjny przed sezonem. Aby cieszyć się sprawną klimatyzacją, trzeba ją regularnie serwisować, bez względu na porę roku i panującą pogodę. Jeśli zaniechamy tego obowiązku, klimatyzacja może się uszkodzić, a wymiana części będzie kosztowna – powiedział specjalista z firmy Hitbus z Krakowa.

Instalacja nowego układu klimatyzacyjnego

W większości samochodów klimatyzacja jest elementem standardowego wyposażenia, jednak wielu z nas jeździ jeszcze starszymi modelami, które jej nie mają. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do starszego samochodu zamontować układ klimatyzacyjny i cieszyć się wysokim komfortem jazdy. Trzeba jednak zastanowić się, czy będzie to opłacalna inwestycja, bowiem za sam montaż zapłacimy około dwóch tysięcy złotych, a urządzenie, w zależności od rodzaju układu, to wydatek rzędu kilku tysięcy.

Serwisowanie klimatyzacji

W przeważającej większości nowych samochodów serwisowanie klimatyzacji polega na wykonaniu podstawowego przeglądu wraz z uzupełnieniem czynnika chłodzącego. W takim przypadku koszty szacuje się na wydatek ok. 100 zł rocznie. Zaleca się, aby bardziej zaawansowany, kompleksowy serwis przeprowadzany był raz na dwa lata, będzie to wydatek ok. 200 zł. Raz w roku powinno się wymieniać filtr kabinowy  za ok. 100 zł i czyścić cały układ klimatyzacyjny – za to zapłacimy od 40 do 100 zł, w zależności od wybranej metody.

Użytkowanie klimatyzacji

Jeśli chodzi o koszty, nie można zapominać również o tym fakcie, że podczas pracy klimatyzacji, zużycie paliwa wzrasta nawet o 10%. Przy włączonym chłodzeniu samochody ze słabszym silnikiem odczuwalnie tracą również moc, dlatego klimatyzacji powinno używać się z rozsądkiem, czyli w sytuacjach, gdy jest to naprawdę konieczne. To dobre nie tylko dla naszego samochodu, ale i zdrowia. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz