Materiał Partnera

Kim jest psychodietetyk i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kim jest psychodietetyk i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Bez jedzenia nie ma życia lub, jak mawiają inni, jedzenie to nasze paliwo. Może być ono przyjemnością i rozkoszą podniebienia, ale zdarzają się sytuacje kiedy staje się dla nas prawdziwym przekleństwem. Zaburzenia odżywiania mogą przybierać różnoraką formę i stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego też chcąc poradzić sobie z tego typu problemami warto zdać się na wiedzę oraz umiejętności jakie posiada dobry psychodietetyk.

Problemy zaczynają się w głowie

Współczesne społeczeństwo jest dużo bardziej świadome wagi odpowiedniej diety w swoim życiu niż jeszcze 20 lat temu, a co za tym idzie wiemy o odżywianiu oraz jego wpływie na nasze zdrowie coraz więcej. Niestety sama wiedza nie wystarcza i pomimo jej posiadania, z roku na rok rośnie liczba osób cierpiących na problemy będące efektem nieprawidłowego odżywiania. I tu z pomocą przychodzi nam psychodietetyka. Specjaliści w tej dziedzinie, w tym również Lidia Gontarz prowadząca Mobilny Gabinet Psychodietetyczny Panacea, mają przede wszystkim za zadanie zmianę nawyków – zachowań, emocji i sposobu myślenia pacjenta, a co za tym idzie powinni znać się nie tylko na zdrowym odżywianiu, ale również ludzkiej psychice. Walka z zaburzeniami odżywiania to niełatwy i długotrwały proces, w czasie którego nie wystarczy zaproponowanie odpowiedniej diety. Wymaga ona pracy z klientem nad jego psychologicznymi barierami na drodze do osiągnięcia satysfakcjonującej masy ciała lub zdrowego stylu życia. W odróżnieniu od dietetyka, psychodietetyk jest osobą posiadającą również niezbędną wiedzę, dzięki której potrafi zdiagnozować oraz, przy współpracy z psychologiem, psychiatrą lub fizjoterapeutą, rozwiązywać problemy u pacjentów cierpiących, zarówno na zaburzenia odżywiania, (np. anoreksja, bulimia, napadowe objadanie się), jak również z innymi współwystępującymi zaburzeniami nastroju, (np. depresja, mania) lub zaburzeniami osobowości. Wynika to faktu, że bardzo często mogą one być zarówno czynnikiem utrudniającym trwałą zmianę stylu odżywiania, jak i przyczyną tych trudności.

Kiedy warto skontaktować się z psychodieteykiem

Najczęstszymi przyczynami kłopotów związanych z odżywianiem są problemy natury psychologicznej. Może to być przewlekły stres, kryzys w związku, problemy zawodowe, lęk, brak umiejętności radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Wpływają one na proces odżywiania się, przejawiając się na przykład w postaci objadania się pod wpływem emocji, braku łaknienia, braku motywacji do redukcji masy ciała lub nieumiarkowanego objadania się. Do psychodietetyka zgłaszają się też rodzice, dla których problemem jest nawaga u dzieci, gdyż nie wiedzą jak poradzić sobie ze złymi nawykami żywieniowymi swojego dziecka. Niemniej jednak bardzo często u specjalistów tego typu pojawiają się też pacjenci, którzy chcą po prostu skutecznie i zdrowo schudnąć. W taki przypadku dobry psychodietetyk skupia się głównie na psychoedukacji w zakresie odżywiania, analizuje dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz jadłospis, ustala plan odchudzania oraz działania motywacyjne.

Psychodietetyk pomaga pacjentowi poczuć się w zgodzie z własnym organizmem i uzyskać harmonię między ciałem a duchem. Musimy jednak pamiętać, że to od nas zależy najwięcej – nawet najlepsi specjaliści nie będą w stanie nam pomóc, jeśli nie wykażemy zaangażowania, chęci i determinacji w osiągnięciu założonego sobie celu.    

Opracowanie:
Ostrołęka, br. Żebrowskiego 4 lok. 19
tel. 609 822 013
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz