Materiał Partnera

Kiedy zapisać dziecko do endokrynologa? Choroby i objawy

Kiedy zapisać dziecko do endokrynologa? Choroby i objawy

Choroby tarczycy kojarzone są głównie z kobietami, jednak to mit. Problemy z tarczycą coraz częściej mają także mężczyźni. Te schorzenia dotyczą również najmłodszych. U dzieci również diagnozuje się niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Z niewłaściwej pracy tego gruczołu wynikają też problemy polegające na opóźnionym lub przedwczesnym dojrzewaniu płciowym.

Nadczynność tarczycy u dzieci

U niektórych dzieci diagnozowana jest nadczynność tarczycy. Objawy tego problemu mogą być bardzo różne – dziecko z nadczynnością tarczycy jest nadmiernie ruchliwe, ma problemy z koncentracją, a czasem nawet z chodzeniem po schodach. Występują także zaburzenia snu i lękliwość. Skóra dziecka jest ciepła i wilgotna, pojawia się świąd, wysypki, wypadają włosy. Oczy dziecka z nadczynnością tarczycy często są zaczerwienione lub podrażnione, zdarza się też wytrzeszcz. Poza tym nadczynność tarczycy powoduje wzmożoną pracę jelit, podwyższenie ciśnienia i wiele innych problemów, które stanowią duże zagrożenie dla dziecka. U dziewcząt problem ten powoduje opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki lub nieregularny cykl miesiączkowy. Leczeniem chorób tarczycy u dzieci, w tym także nadczynności, zajmuje się Korpal-Szczyrska Maria, dr med. Specjalista Endokrynologii i Pediatrii. Endokrynologia i Diabetologia Dziecięca. To bardzo dobry lekarz, który potrafi pracować z małymi pacjentami.

Niedoczynność tarczycy u dzieci

Problemy z tarczycą u dzieci mogą występować także w formie niedoczynności tarczycy – tutaj również można wyróżnić wiele rozmaitych objawów. Niektóre widoczne są już od razu po urodzeniu dziecka – duże ciemię, szerokie szwy czaszkowe, słaby apetyt, przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna – to jedne z objawów niedoczynności tarczycy u niemowląt. Kiedy dziecko ma już kilka miesięcy, objawami niedoczynności są senność, suchość skóry, zaparcia, mały przyrost masy ciała, a także chrypka. Niedoczynność tarczycy dość często jest stwierdzana także u starszych dzieci i młodzieży. U nich objawia się to sennością i brakiem koncentracji, zaparciami, suchością włosów i skóry, złą tolerancją zimna, opóźnionym dojrzewaniem płciowym i tendencją do przyrostu masy ciała. Jeśli zauważyliśmy u swoich dzieci jakiekolwiek z tych objawów, koniecznie zapiszmy je na wizytę u endokrynologa. Dzięki specjalnemu testowi na stężenie TSH, sprawdzi on, czy za wszystkie te problemy rzeczywiście odpowiada chora tarczyca. Choroby tarczycy dość trudno zdiagnozować, bo mają one bardzo niecharakterystyczne objawy.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz