Artykuł sponsorowany

Kiedy wymienić stare grzejniki na nowe?

Kiedy wymienić stare grzejniki na nowe?

Obecnie, gdy budujemy dom lub kupujemy mieszkanie, zazwyczaj wybieramy nowoczesne, stalowe grzejniki, które są nie tylko wydajne, ale też estetyczne. Tymczasem w starym budownictwie wciąż spotykamy się z popularnymi niegdyś grzejnikami żeliwnymi. Te jednak z wielu powodów warto wymienić. W jaki sposób to zrobić i kiedy jest to konieczne, a kiedy jedynie opcjonalne?

Uwarunkowania techniczne

Mówiąc o starych grzejnikach, jednym z najczęstszych powodów ich wymiany jest zły stan techniczny, a więc kaloryfery są nieszczelne, przeciekają lub nie grzeją w takim stopniu, w jakim powinny. Może to oznaczać, że wewnątrz pojawiła się korozja czy też inne zanieczyszczenia, ale też mogło dojść do uszkodzeń mechanicznych, jak pęknięcie warstwy żeliwa bądź innych elementów. Wymiana starych grzejników jest również konieczna, gdy decydujemy się na zmianę całej instalacji centralnego ogrzewania. W zależności od rodzaju kotła woda uzyskuje różną temperaturę, przez co może się okazać, że dotychczasowe grzejniki mają za małą lub za dużą moc. Efektem tego byłoby nieprawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego, dlatego zazwyczaj należy wymienić grzejniki na nowe.

Aspekty estetyczne

To oczywiście nie jest najważniejsza kwestia, ale bardzo często właśnie ze względów estetycznych decydujemy się na wymianę grzejników. Gdy remontujemy cały dom czy mieszkanie, stare kaloryfery o dużych i masywnych kształtach nie tylko nie pasują do wystroju wnętrza, ale wręcz je szpecą. Oprócz tego stare, żeliwne grzejniki zajmują znacznie więcej miejsca niż te nowoczesne, co jest szczególnie istotne w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Jeśli więc zależy nam na spójnej aranżacji wnętrza, a także ergonomicznym zagospodarowaniu przestrzeni wymiana grzejnika będzie doskonałym rozwiązaniem.

Wymiana grzejników – najlepszy termin

Wymianę grzejników najlepiej przeprowadzać w sezonie wiosennym i letnim, ponieważ wtedy nie używamy ogrzewania. Natomiast decydując się na to dopiero jesienią, gdy temperatury spadają, będziemy zmuszeni znaleźć zastępcze źródło ogrzewania. Z tym związana jest jeszcze jedna istotna kwestia –  podczas okresu grzewczego kaloryfery są wypełnione woda, tak więc, aby móc wykonać wymianę, niezbędne jest pozbycie się jej. Rozwiązaniem tej kwestii będzie znalezienie fachowców takich jak firma Daniela Derdy, która specjalizuje się w usługach instalacyjnych i oferuje wymianę oraz montaż grzejników metodą niewymagającą spuszczania wody. Dzięki temu nie jesteśmy ograniczeni konkretnym terminem i możemy wymienić grzejniki także po rozpoczęciu sezonu grzewczego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz