Materiał Partnera

Kiedy wykonuje się kinezyterapię?

Kiedy wykonuje się kinezyterapię?

Kinezyterapia to dziedzina fizjoterapii. Przede wszystkim polega ona na ćwiczeniach ruchowych i ma bardzo szerokie zastosowanie. Stanowić może podstawową i jedyną formę leczenia, jak również być częścią terapii. Sprawdźcie w jakich przypadkach zaleca się stosowanie kinezyterapii.

O kinezyterapii

Kinezyterapia jest jedną z metod fizjoterapeutycznych, która opiera się na leczeniu ruchem. Często określa się ją także mianem gimnastyki leczniczej lub przedstawia jako ćwiczenia usprawniające. Podstawą tego rodzaju terapii jest ruch, traktowany w tym przypadku jako środek leczniczy, mający wpływ na cały organizm.

-Kinezyterapia skupia się przede wszystkim na usunięciu niesprawności fizycznej oraz przygotowaniu pacjenta do dalszej rehabilitacji, w tym społecznej. Jej początki sięgają prawie III w. p.n.e. oraz mają korzenie w starohinduskiej jodze tłumaczy ekspert reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej MED-ORZEŁ.

Kinezyterapię dzieli się na:

  • miejscową – jej celem jest bezpośrednie oddziaływanie na chory narząd, polega na stosowaniu różnego rodzaju ćwiczeń dobieranych względem funkcjonowania chorego i tego, co zamierza on osiągnąć (ćwiczenia bierne, czynno-bierne, czynne, z oporem, prowadzone, oddechowe lub relakcujące, pionizacja, nauka chodzenia, redresje, ćwiczenia samowspomagające),
  • ogólną – w jej skład wchodzą ćwiczenia części ciała nieobjętych chorobą, zaliczają się do nich ćwiczenia ogólnokondycyjne, gimnastyka poranna, sport inwalidów i ćwiczenia w wodzie.

Zalety kinezyterapii

Kinezyterapia ma zwykle bardzo dobry wpływ na zdrowie pacjentów. Dzięki niej można zwiększyć siłę mięśniową, poprawić zakres ruchu i czucie głębokie. Co więcej, tego typu fizjoterapia łagodzi dolegliwości bólowe, zmniejsza podwyższone napięcie mięśni i poprawia ich elastyczność, a także podwyższa poziom endorfin. Kinezyterapia poprawia także wydolność krążeniowo-oddechową i nasila procesy przemiany materii. W znacznym stopniu przyspiesza powrót do zdrowia osób z urazami oraz znacznie obniża ryzyko wystąpienia tzw. zespołów bólowych kręgosłupa. Może też przywrócić utraconą sprawność ruchową.

Wskazania do kinezyterapii

Kinezyterapię stosować powinno się przede wszystkich u pacjentów, u których występują schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu, bóle kręgosłupa, choroby reumatoidalne, a także niektóre choroby układu oddechowego. Ponadto ten model fizjoterapii warto wprowadzić u osób po udarze mózgu, zawale serca i po zabiegach operacyjnych jamy brzusznej. Często kinezyterapia zalecana jest także kobietom oczekującym na poród.

Dodatkowo ćwiczenia z zakresu kinezyterapii warto wykonywać w przypadku stwierdzonych wad postawy, bólu krzyża i bólu stawu rzepkowo-udowego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz