Artykuł sponsorowany

Kiedy warto zdecydować się na wynajem dźwigów?

Kiedy warto zdecydować się na wynajem dźwigów?

Wznoszenie ludzi oraz towarów na placach budów to zadanie dla specjalnych maszyn – dźwigów budowlanych. Są one niezbędne w tego typu pracach ze względu na możliwość uniesienia na wysokość kilkunastu metrów niezwykle ciężkich ładunków, których masa dochodzi nawet do 60 ton. Dźwigi to ciężki i specjalistyczny sprzęt, dlatego ich cena nie jest niska. Na szczęście na pomoc przychodzą wypożyczalnie tego typu maszyn. Kiedy zatem zdecydować się na wynajem dźwigów? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Zadania dźwigów

Dźwig jest niezbędny zarówno w pracach montażowych, jak i demontażowych, ale służy również do przeładunku towaru, przestawiania ciężkich przedmiotów, instalacji reklam, wykonywania prac przy wiaduktach i mostach, a także obsługi firm energetycznych. Zazwyczaj są to czynności wykonywane tymczasowo, które nie wymagają zakupu dźwigu. W tym przypadku lepiej zdecydować się na jego wynajem, zwłaszcza podczas prac przy dużych konstrukcjach. Biorąc pod uwagę poważne koszty związane z jego utrzymaniem i eksploatacją, będzie to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie dla firmy budowlanej.

Co oprócz wynajmu?

Podczas wyboru firmy oferującej wynajem dźwigów warto wziąć pod uwagę zakres jej działań i zorientować się, czy będący na stanie sprzęt będzie odpowiedni do danego rodzaju zlecenia i poziomu jego trudności. Oprócz wynajmu możemy także liczyć na jego obsługę przez wykwalifikowanych pracowników – tę możliwość także należy rozważyć. Istotną sprawą jest również doświadczenie firmy. Wiąże się z tym fachowe doradztwo oraz umiejętny dobór odpowiedniego dźwigu do konkretnego rodzaju zadania. Pomogą w tym pracujący w firmie wynajmującej specjaliści, którzy mogą na miejscu określić specyfikę prac, biorąc pod uwagę warunki terenowe oraz wielkość placu.

Stan techniczny i dokumenty

Należy również pamiętać, że bardzo ważny jest rodzaj oraz stan techniczny oferowanych dźwigów. Lepiej bowiem wynająć nowoczesną maszynę, która sprosta wysokim wymaganiom dzisiejszego budownictwa niż starszy egzemplarz, mający za sobą najlepsze lata.

Na koniec warto dopilnować odpowiednich dokumentów, takich jak: regulamin z opisanymi szczegółowo warunkami użytkowania dźwigu, atesty na poszczególne elementy maszyny, dziennik konserwacji, wystawiony przez Urząd Dozoru Technicznego protokół odbioru, a także ubezpieczenie na pracę sprzętu – wymienia właściciel Usług dźwigowych Piotr Rybacki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz