Materiał Partnera

Kiedy warto zatrudnić rzeczoznawcę dzieł sztuki?

Kiedy warto zatrudnić rzeczoznawcę dzieł sztuki?

Ocena wartości dzieła sztuki dla wielu osób stanowi niemały problem. Biegłość w tej dziedzinie wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz podstaw teoretycznych. Wykwalifikowany rzeczoznawca dzieł sztuki jest przydatny w wielu sytuacjach, sprawdzi się, jako pomoc dla banków, osób prywatnych, a także firm ubezpieczeniowych. Kiedy dobrze jest sięgnąć po pomoc specjalisty?

Sprzedaż dzieła sztuki

Pierwszym najczęściej wymienianym powodem, dla którego wykonywana jest wycena dzieł sztuki, jest ich sprzedaż. Prawidłowo wykonana ekspertyza dzieł sztuki pozwala na uzyskanie za nie odpowiedniej sumy, bez straty dla właściciela. Rzeczoznawca Jadwiga Oczko-Kozłowska wielokrotnie podkreśla, że do przeprowadzenia wartościowej i rzetelnej wyceny konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie historii sztuki. Ekspertyza dla osób prywatnych nie stanowi problemu dla cenionego rzeczoznawcy, który priorytetowo podchodzi do każdego zlecenia.

Wycena dla firmy ubezpieczeniowej

Sporządzanie ekspertyzy dzieła sztuki często jest zlecane przez firmy ubezpieczeniowe. Ma to miejsce, kiedy konieczne jest odpowiednie dopasowanie polisy i oszacowanie wartości danego obrazu, rzeźby czy antyku. Ubezpieczenie wartościowego antyku jest niezbędne, ponieważ często jest to pierwsza rzecz, która zostaje skradziona bądź jej uszkodzenie wiąże się z dużą stratą finansową. Firmy ubezpieczeniowe wymagają specjalistycznej oceny autentyczności dzieła sztuki, które najczęściej zlecają profesjonalnym rzeczoznawcom, cieszącym się zaufaniem i renomą.

Podział spadkowy

Ocena dzieła sztuki to działanie, które często towarzyszy podziałom spadkowym. W celu sprawiedliwego rozdzielenia całego majątku konieczne jest przeprowadzenie fachowej ekspertyzy dzieł sztuki. Rzeczoznawca jest zatrudniany na prośbę jednej ze stron i jego zadaniem jest wycena obrazów, określenie ich autentyczności, a także wycena antyków posiadanych przez zmarłego.

Opracowanie:
Kraków, Królewska 59 lok. 35
tel. 602 659 702
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz