Artykuł sponsorowany

Kiedy warto wybrać ryczałt ewidencjonowany? - biuro Fin-Lex Andrzej Bera

Kiedy warto wybrać ryczałt ewidencjonowany? - biuro Fin-Lex Andrzej Bera

Polscy przedsiębiorcy mają pewną dowolność w zakresie wyboru formy opodatkowania. Ci, którzy są uprawnieni do korzystania uproszczonych form, mają możliwość rozliczenia przychodu na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Zajmie się tym dla nich firma taka jak Fin-Lex Andrzej Bera. Na czym polega prowadzenie ewidencji i kiedy warto zdecydować się na nią? Te pytania powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca. Odpowiedzi na nie znajdują się natomiast w poniższym artykule.

Kto może zdecydować się na ryczałt?

Zanim zajmiemy się rozważaniem zalet oraz wad tej formy rozliczania podatku dochodowego, musimy określić grupę, która może to zrobić. Ryczałt ewidencjonowany przeznaczony jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie, w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej. Ponadto podmiot taki w roku poprzedzającym rok podatkowy musi uzyskać przychody w wysokości nieprzekraczającej 2 mln euro, obliczonej według średniego kursu – w formie samodzielnej działalności. W przypadku spółek, przychody wspólników również nie mogą przekroczyć 2 mln euro.

Rozwiązanie to znajduje najczęściej zastosowanie u podatników, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą na niewielką skalę. Istnieją jednak podmioty, które nie mogą rozliczać się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zaliczamy do nich podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej, korzystających z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego lub też osiągających przychody z tytułu:

  • prowadzenia aptek, lombardów, sprzedaży i kupna wartości dewizowych;

  • wykonywania wolnego zawodu (innego niż lekarz, technik dentystyczny, położna, pielęgniarka, tłumacz, nauczyciel udzielający lekcji na godziny);

  • usług reklamowych, pośrednictwa finansowego, usług detektywistycznych, świadczenia ochrony, wykonywania fotografii.

Ryczałtu nie mogą prowadzić też podmioty wytwarzające wyroby objęte akcyzą oraz osoby, które były czy też są zatrudnione na podstawie umowy o prace i chcą prowadzić działalność gospodarczą.

Jak należy prowadzić ewidencję ryczałtu?

Podstawę opodatkowania w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego stanowi przychód bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Z tego też powodu najbardziej opłacalny jest on tam, gdzie nie są one wysokie. Prowadzenie ewidencji ryczałtu ewidencjonowanego najlepiej powierzyć specjalistom z dziedziny rachunkowości. Bez wątpienia należy do nich biuro rachunkowe takie jak Fin-Lex Andrzej Bera, które zajmuje się prowadzeniem księgowości oraz obsługą kadrowo płacową.

Podatnicy rozliczający się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego mają obowiązek mieć oraz przechowywać dowody zakupu towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wykaz środków niematerialnych i prawnych. Ewidencja przychodów za każdy rok podatkowy musi być też prowadzona odrębnie.

Usługi rachunkowe

Biuro rachunkowe Fin-Lex Andrzej Bera ma swoją siedzibę w Giżycku w województwie warmińsko-mazurskim. Jak mówi przedstawiciel firmy działającej od 1994 roku:

Zajmujemy się przede wszystkim prowadzeniem ksiąg handlowych, ksiąg przychodów i rozchodów, ryczałtów ewidencjonowanych. Wykonujemy rozliczenia PIT i z ZUS-em, sporządzamy deklaracje podatkowe. Zapewniamy także kompleksową obsługę kadrowo-płacową.

W ofercie firmy Fin-Lex jest jeszcze jedna, ważna usługa. Mamy tu na myśli pomoc w zakładaniu firmy.

Opracowanie:
Giżycko, Suwalska 21
tel. 87 429 20 03
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz